Centrul de Informații Universitate a prezentat lista celor 50 de studenți care vor fi premiați în cadrul Burse de Merit - 2017. Tinerii vor primi câte o bursă unică în mărime de 12.000 de lei.

În concurs și-au depus dosarele 215 de studenți, cei mai mulți fiind de la Universitatea de Stat – 59 de dosare, Universitatea Tehnică – 48 de dosare și Academia de Studii Economice – 37 dosare. Cele mai multe burse au fost câștigate de studenții de la ASEM și USM.

Lista câștigătorilor

Ciclul I, Licență:
1. Avram Eugenai – Academia de Studii Economice a Moldovei;
2. Bărbieru Ana-Carolina – Academia de Studii Economice a Moldovei;
3. Brecico Alexandru – Academia de Studii Economice a Moldovei;
4. Iarovoi Stanislav – Academia de Studii Economice a Moldovei;
5. Jeleva Anastasia – Academia de Studii Economice a Moldovei;
6. Melnic Cornelia – Academia de Studii Economice a Moldovei;
7. Mistrean Sabina – Academia de Studii Economice a Moldovei;
8. Pîslaru Aliona – Academia de Studii Economice a Moldovei;
9. Platon Cătălina – Academia de Studii Economice a Moldovei;
10. Rotaru Daniela – Academia de Studii Economice a Moldovei;
11. Tofan Nicoleta – Academia de Studii Economice a Moldovei;
12. Ursachi Victoria – Academia de Studii Economice a Moldovei;
13. Balan Veronica – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
14. Beșleaga Iuliana – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
15. Ceban Ana – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
16. Gore Marcela – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
17. Nastasiu Ana – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
18. Țenu Nadejda – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
19. Voinu Mirela – Universitatea Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
20. Baranov Elena – Universitatea de Stat din Moldova;
21. Bercu Vlad – Universitatea de Stat din Moldova;
22. Cojocaru Victoria – Universitatea de Stat din Moldova;
23. Digori Pavel – Universitatea de Stat din Moldova;
24. Soltan Vasile – Universitatea de Stat din Moldova;
25. Cristea Tudor – Universitatea Tehnică a Moldovei;
26. Lungu Vitoria – Universitatea Tehnică a Moldovei;
27. Socolov Lilia – Universitatea Tehnică a Moldovei;
28. Spînachii Elena – Universitatea Tehnică a Moldovei;
29. Clima Doina – Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”;
30. Scutelnic Marina – Universitatea Pedagodică de Stat „Ion Creangă”;
31. Bîrliba Mihaela – Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți;
32. Postolachi Oxana – Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți;
33. Cociorva Valentina – Academia „Ștefan cel Mare” a Ministerului Afacerilor Interne;
34. Bujac Irina – Univesitatea de Stat de Educație Fizică și Sport;
35. Olaru Natalia – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”.

Ciclul II, Masterat
1. Diaconu Ana – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;
2. Grigoriev Valeria – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;
3. Moraru Sergiu – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;
4. Spînu Dorin – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;
5. Vacula-Furtună Zinovia – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;
6. Vasilieva Maria – Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „N. Testemițanu”;
7. Beglița Sveatoslav – Universitatea de Stat din Moldova;
8. Josan Mihaela – Universitatea de Stat din Moldova;
9. Roman Olga – Universitatea de Stat din Moldova;
10. Serbinovici Iulia – Universitatea de Stat din Moldova;
11. Voroneanu Cristina – Universitatea de Stat din Moldova;
12. Ghenciu Dorina – Academia de Studii Economice a Moldovei;
13. Ignatov Augustin – Academia de Studii Economice a Moldovei;
14. Sitcea Mihaela – Institutul de Stat de Relații Internaționale din Moldova;
15. Castravăț Sorina – Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”.

Programul Burse de Merit este un proiect social de valoare, unic pe plan național, care își propune să reafirme prestigiul studiilor superioare de calitate în Moldova și să stimuleze studenții pentru studii, cercetări și activități extracurriculare.

publicitate