/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 786: Sânge la Dnipro, avertizare de rang înalt și sprijin G7. Zelenski: „Trebuie să înfrângem teroarea”

Campionatul Spaniei: FC Barcelona şi Real Madrid au remizat în „El Clasico”

missing
07 mai 2018, ora 08:45

Gazdele au deschis scorul prin uruguayanul Luis Suarez (10), însă Real a egalat după numai cinci minute, prin portughezul Cristiano Ronaldo (15). Barca a rămas în 10 jucători în finalul primei reprize, după eliminarea lui Sergi Roberto (45+2), în urma unei agresiuni asupra brazilianului Marcelo, dar catalanii au reuşit să preia conducerea pe tabela de marcat chiar şi în inferioritate numerică, graţie argentinianului Lionel Messi (52). Madrilenii au restabilit egalitatea prin galezul Gareth Bale (72) şi puteau obţine victoria dacă arbitrul ar fi acordat penalty la faza în care Marcelo a fost faultat în careu de Jordi Alba (76).

FC Barcelona, care avea deja asigurat titlul de campioană a Spaniei în acest sezon, a încheiat astfel a 42-a partidă consecutivă fără înfrângere în Primera Division.

Surpriza etape s-a produs la Madrid, unde Atletico, finalista actualei ediţii a Europa League, a fost învinsă pe teren propriu de Espanyol Barcelona (scor 0-2). Catalanii s-au impus prin golurile marcate în repriza secundă de Melendo (53) şi Leo Baptistao (77).