/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 765: Atac masiv și copil de 5 ani, rănit. Un avion militar rusesc s-a prăbușit în mare

Anglia - Croaţia: 1-2. Croații vor juca cu francezii în marea finală din 15 iulie

12 iulie 2018, ora 00:18

Anglia a condus cu 1-0 după golul înscris de Trippier din lovitură liberă în minutul 5. Croaţia a egalat în minutul 68, prin Perisic. Mandzukic a marcat pentru 2-1, în favoarea Croaţiei, în a doua repriză de prelungiri.

Franţa a câştigat prima semifinală de la CM 2018 din Rusia după ce a învins Belgia cu 1-0.

Croaţia joacă pentru prima dată în semifinalele Cupei Mondiale după ediţia din 1998. Trupa lui Dalic a ajuns până în acest punct după două meciuri în care s-a impus la loviturile de departajare, eliminând Danemarca şi Rusia. Anglia nu a mai ajuns în penultimul act din 1990