Dacia Chișinău a remizat acasă cu Sheriff Tiraspol, scor 1-1, iar ambele goluri au fost marcate în prima repriză a partidei. S-a întâmplat în cadrul meciurilor disputate în cea de-a doua etapă a Diviziei naționale. În cealaltă partidă, Zaria Bălți a pierdut la limită meciul cu Milsami Orhei, suferind astfel a doua înfrângere consecutivă în campionat.

Scorul în partida dintre Dacia Chișinău și Șheriff Tiraspol a fost deschis în minutul 12, după ce mijlocașul Gheorghe Anton a marcat în propria poartă. Cu doar un minut înainte de finalul primei reprize, viespile au reușit să egaleze prin Josif Brezovec, după pasa excepțională a lui Vitalie Dmașcan cu călcâiul. Scorul a rămas neschimbat până la finalul partidei, încheindu-se cu 1 la 1.

Antrenorul Viespilor, Roberto Bordin, a declarat că jocul dur al adversarului, dar și greșelile de arbitraj, au avut un efect negativ asupra echipei sale.

„Suntem foarte indignați, chiar din primele minute s-a văzut că am fost faultați foarte mult. Arbitrul a omis foarte multe cartonașe galbene, probabil când era momentul oportun să le dea”, a spus Roberto Bordin, antrenor FC Sheriff.

De cealaltă parte, patronul Lupilor Galbeni, Adlan Siskanov, a susținut că meciul a fost unul corect și fără încălcări.

„Da, așa este joaca, unde a fost multă luptă și multă tensiune”, a mărturisit Adlan Sishanov, patronul Dacia Chișinău.

În cealaltă partidă, unica echipă din Divizia Națională care a rămas în preliminariile Europa League, Zaria Bălți, este deja la a doua înfrângere în campionat, după ce aseară a cedat în fața lui Milsami Orhei scor 1-0. Următoarea etapă a Diviziei Naționale se va disputa pe data de 22 -23 iulie.

Pentru a fi la curent cu cele mai importante știri te așteptăm pe Telegram. Pentru reportaje video și emisiuni ne găsești pe Youtube, pentru fotografii și stories vino pe Instagram, iar pe Tik Tok îți oferim o doză de amuzament

Suntem liberi și scriem pentru tine. Tu meriți! O facem cu pasiune, dedicație și onestitate. Iar pentru a continua, avem nevoie de ajutorul tău!

Susține redacția TV8.md cu o donație pe contul nostru de PayPal sau Patreon.