Tenismena Maria Sharapova a debutat cu victorie în primul tur al turneului WTA, desfășurat în Stanford. Rusoaica a trecut în 3 seturi de reprezentanta Statelor Unite. Astfel, Sharapova și-a asigurat calificarea în turul 2 al competiției și a înregistrat prima victorie la un turneu, după o perioadă de 2 luni și jumătate.

Maria Șarapova a demonstrat că se află într-o formă perfectă la turneul WTA din Stanford, chiar dacă a prins anul acesta doar 3 turnee, din cauza suspendării pentru dopaj. Ajunsă pe locul 171 mondial, rusoaica a demonstrat un meci bun aseară în prima etapă a turneului împotriva americancei Jennifer Brady.

Confruntarea dintre cele 2 a durat 2 ore și 4 minute. Dacă primul set a fost câștigat fără probleme de rusoaică cu 6-1, aceasta a întâmpinat greutăți în următorul, cedând cu 4-6.

Totuși, Șarapova a găsit forțele necesare și a reușit să se impună în setul decisiv cu 6-0.

În al doilea tur, tenismena rusă se va confrunta cu locul 7 mondial, ucraineanca Lesia Tsurenco.

Suntem liberi și scriem pentru tine. Tu meriți! O facem cu pasiune, dedicație și onestitate. Iar pentru a continua, avem nevoie de ajutorul tău!

Susține redacția TV8.md cu o donație pe contul nostru de PayPal sau Patreon.