/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 791: Rachete secrete și viceministru arestat! SUA și UE oferă ajutor, iar Rusia anunță un acord cu Kievul

Barcelona - Real 1-3. Ronaldo a dat un gol superb și a fost eliminat în două minute

missing
14 august 2017, ora 07:37

Oaspeţii au deschis scorul în urma autogolului lui Gerard Pique, din minutul 50, dar Lionel Messi a egalat în minutul 77, dintr-un penalty obţinut de Luis Suarez şi contestat de jucătorii Realului, scrie Mediafax.

Intrat pe teren în partea secundă, Cristiano Ronaldo a dus scorul la 2-1 în minutul 80, în urma unui contraatac, şi a primit cartonaş galben pentru că şi-a dat tricoul jos pentru a se bucura la gol. Două minute mai târziu, arbitrul Ricardo De Burgos Bengoetxea i-a acordat atacantului portughez şi cel de-al doilea galben şi l-a eliminat, la o fază în care Cristiano Ronaldo a căzut în careul advers după un duel cu Samuel Umtiti.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90 de Marco Asensio, tot pe contraatac, mijlocaşul spaniol şutând în vinclul porţii apărate de germanul ter Stegen, care a rămas fără reacţie.

FC Barcelona: ter Stegen – Vidal, Pique, Umtiti, Alba – Rakitic (P. Alcacer 83′), Busquets, Iniesta (S. Roberto 68′) – Messi, L. Suarez, Deulofeu (D. Suarez 59′). Antrenor: Ernesto Valverde.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Kroos, Casemiro, Kovacic (M. Asensio 68′) – Isco – Benzema (C. Ronaldo 58′), Bale (L. Vazquez 81′). Antrenor: Zinedine Zidane.

Cartonaşe galbene: Pique 27′, Messi 40′, Busquets 57’/Casemiro 20′, Bale 41′, Carvajal 41′, Navas 76′, C. Ronaldo 80′, 82′.

Cartonaş roşu: Cristiano Ronaldo 82′ – cumul de cartonaşe galbene.

Partida retur va avea loc pe 16 august, pe Santiago Bernabeu.