Război în Ucraina, ziua 131: Prognoză oficială privind sfârșitul războiului. Kievul anunță suma necesară reconstrucției

sport

/VIDEO/ „Tricolorii” mici au încheiat campania pe notă pozitivă: Scorul meciului Moldova-Elveția

09 iunie 2022, ora 13:44
Distribuie:

Naționala Moldovei de tineret a încheiat campania preliminară către Campionatul Europoean din 2023 pe o notă optimistă. „Tricolorii” pregătiți de Ștefan Stoica au remizat cu reprezentativa similară a Elveției, scor 1-1.

Elvețienii, considerați favoriți clari în duelul cu tinerii „tricolori”, au început ca din tun partida și deja la prima fază mai periculoasă, Moțoc a avut o intervenție nesigură în propriul careu de pedeapsă și arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri.

Executantul Imeri a marcat fără probleme de la punctul cu var.

Acest avantaj la limită s-a păstrat până în ultimul sfert de oră de joc grație unei evoluții foarte bune a jucătorilor moldoveni.

Tinerii „tricolori” și-au creat numeroase ocazii și inevitabilul s-a produs în minutul 75 când Vladislav Blănuță a reluat excelent cu o lovitură de cap în urma unei centrări de pe partea dreaptă, scor final, 1-1.

Naționala Moldovei a încheiat campania cu 12 puncte acumulate pe poziția a treia, dar la trei puncte distanță de Bulgaria, care are un meci mai puțin disputat.