Război în Ucraina, ziua 221: Mesaj optimist de la Zelenski și cadou din Germania. UE: "Rusia e pe cale să piardă"

social

/VIDEO/ Foc la Ghete spre Strășeni: Aflăm legenda mănăstirii Condrița și descoperim stejarul lui Ștefan cel Mare de la Scoreni

11 septembrie 2022, ora 10:04
Distribuie:

Weekendul înseamnă dorință de relaxare. Unele mai aproape de Chișinău, altele mai îndepărtate, în țară există și colțișoare de natură mai puțin știute, unde odihna nu vine neapărat la pachet cu îmbulzeala orașului. Echipa TV8.md vă prezintă noi obiective turistice uimitoare:

Mănăstirea Condrița

Mănăstirea Condrița este situată la marginea satului Condrița din raionul Străşeni.

Lăcașul sfânt cu hramul Sfântului Ierarh Nicolae este amplasat lângă pârâul Catargul.

Mănăstirea este una dintre cele mai vechi așezăminte monahale din Moldova.

Legenda mănăstirii e legată de numele haiducului Condrea, care a tâlhărit, apoi a căutat pocăință.

Un punct de plecare în istoria mănăstirii poate fi considerată data de 7 octombrie 1517.

Momentul apariției mănăstirii s-a pierdut în negura vremii, fiind consemnat și anul 1783.

Ieromonahul Iosif, împreună cu câțiva monahi, ar fi cei dintâi întemeietori ai schitului Condrița.

Condicile și actele însemnate care se păstrau la mănăstire au fost duse de stareții bulgari pe muntele Athos.

În 1918, schitul Condrița a fost despărțit de mănăstirea Căpriana și ia numele de mănăstire.

În 1947 ea a fost închisă, iar călugării au fost transferați la Mănăstirea Căpriana şi la Mănăstirea Suruceni.

Lăcașul sfânt a servit drept sediu pentru o școală de silvicultură până în anul 1960.

Ulterior, complexul monahal a fost transformat în tabără de odihnă, deschisă până în anul 1993.

În prezent, mănăstirea este în reconstrucție și rămâne a fi un punct de atracție turistic și spiritual.

Distanța de la Chișinău până la Mănăstirea Condrița este de circa 33 de kilometri.

Stejarul lui Ștefan cel Mare de la Scoreni

Unul dintre legendarii stejari ai lui Ștefan cel Mare se află lângă Scoreni, raionul Strășeni.

Monumentul naturii are peste 500 de ani, fiind printre cei mai vechi copaci din sud-estul Europei.

Conform legendei, la umbra arborelui se odihnea domnitorul când venea de la mănăstirea Căpriana.

Stejarul pedunculat crește în rezervația Căpriana-Scoreni, iar în anul 2008 a început să se usuce.

Arborele este ocrotit de stat prin lege, dar anii, secetele și dăunătorii au afectat grav trunchiul.

Minunea naturii poate fi admirată și în 2022, pentru că stejarul domnesc mai are coroana verde.

Distanța de la Chișinău până la stejarul secular este de circa 35 de kilometri.

„Foc la Ghete” este un nou produs realizat de TV8.md. Autorii proiectului vă prezintă locurile minunate din Republica Moldova, care trebuie vizitate neapărat.

Foc la Ghete spre Orhei: Vizităm două conace pline de istorie și dezlegăm misterul ultimelor hidrocentrale de la Răut

05 iunie 2022, 08:06

Foc la Ghete spre Orhei: Vizităm două conace pline de istorie și dezlegăm misterul ultimelor hidrocentrale de la Răut

05 iunie 2022, 08:06

/VIDEO/ Foc la Ghete spre Goian și Făurești: Vizităm o casă dintr-un film celebru și Micul Trebujeni de lângă Chișinău

28 mai 2022, 08:05

Distribuie:
Abonează-te acum la TV8.md pe Facebook, Telegram, YouTube, Instagram și TikTok!

social

/VIDEO/ Trei într-o… cocioabă: Cum a ajuns o familie cu bebeluș să trăiască sub un acoperiș care se dărâmă

01 octombrie 2022, ora 21:00
Distribuie:

Într-un spațiu de circa 5 metri pătrați, se înghesuie 3 oameni. Maria, soțul ei și copilul lor - o fetiță de doar trei luni. Până și deținuții au un spațiu mai mare în celule. Tânăra, deși aparent era împăcată cu situația, a spus că și-ar dori să ofere un trai mai bun fiicei și altor copii, cărora vrea să le dea viață. Se întrețin cu toții din indemnizația copilului - în jur de 700 de lei și din munca ocazională a bărbatului, ca zilier, se arată într-un reportaj marca "Moldova gândește" de la TV8.

Primăria din comună este gata să se mai implice o dată, dar are temeri. Anterior, de pildă, familiei i-a fost oferit un ajutor financiar pentru a repara acoperișul, dar banii nu au mai fost cheltuiți pe foi de ardezie, ci pe altceva. 

Cum am descoperit povestea Mariei? Întâmplător. Ne-am oprit lângă casă, cu gândul că este una abandonată.

De ani buni, Maria, o tânără în vârstă de 30 de ani, și soțul ei își duc traiul sub acest acoperiș, care în orice moment riscă să se prăbușească la pământ. 

De trei luni, cocioaba a devenit și casa primului lor copil - o fetiță pe nume Beatrice. Este casa rămasă de la părinți. Cei doi s-au aciuat aici după ce au lucrat o perioadă în Rusia. Nu au mai ajuns să o repare vreodată. Nu au nici gard, nici poartă.

„- Copilașul dvs crește în condiții foarte dezastruoase...
 - Și ce să facem? Alții cum au trăit? Mamă-sa a trăit, 9 copii are. Pe toți i-a născut.
 - Mai vreți să faceți copii?
 - O să fac.
 -Vă trebuie și o casă mai mare, mai bine îngrijită...
 - O să facem. Ce am de făcut?”.

Sărăcia în copilărie poate avea consecințe pe tot parcursul vieții, se spune într-un studiu al UNICEF. Copiii săraci riscă să nu aibă acces la asistență medicală, să-și finalizeze studiile și să sufere din cauza unei alimentații proaste. 

Maria spune și-ar dori condiții mai bune pentru fetița ei, dar se plânge că nu are resurse ca să-i ofere un trai decent.

„- Vrem, dar dacă nu este putere, nimic nu-i, ce să facem? Trăim așa, după putere, cum dă Dumnezeu. Acum cu copil mic nu mă pot duce nicăieri la lucru.
 - Până a rămânea însărcinată, ați lucrat ceva?
 - Am fost la lucru, cu ziua, am mai fost în Rusia, dar dacă nu-i putere, ce să facem? Doar gura o ții”.

Odată cu nașterea lui Beatrice, în familie s-a adăugat un venit stabil: sunt cei 740 de lei pe care îi primește lunar pentru îngrijirea copilului. Dar sunt atât de puțini, încât dispar imediat ce intră-n magazin.

„- Eu am născut de 2 kile și 200. Fată. În fiecare lună primesc pe fată. Acum am primit. Am cumpărat malîș. Numai 300 de lei cutia de malîș.
 - La doctor vă duceți?
 - Da, în fiecare lună”.

Și-ar fi dorit să poată pună deoparte niște bani, cât s-a aflat în Rusia, dar nu a reușit nici acest lucru:

„- Ce să agonisești dacă numai pentru alții lucrezi. Ce să faci? Cu 100 de dolari?
 - Aveți școală? Ați făcut școală?
 - Am, dar nu tare bine am învățat.
 - Documente pentru ce aveți? Clasa a 9-a, a 12-a?
 - Nu am clasa a 9-a.
 - Nu ați terminat a 9-a. Unde v-ați oprit? La ce clasă?
 - A 5-a. Dar nu am învățat bine”.

Un alt venit, deși ocazional și destul de modest, este din munca bărbatului. Ca zilier, primește în jur de 250 de lei. Puțin, spune Maria:

„- Se mai duce la lucru.
 - Cu ziua sau unde?
 - Cu ziua.
 - Acum e la lucru?
 - Nu. E după lemne.
 - Pe dealuri undeva?
 - În pădure.
 - Dumneavoastră sunteți îmbrăcată gros, vă este frig în casă?
 - Ei, da. Sunt îmbrăcată așa că dimineața e mai răcoare”.

„Ce să faci cu 250 de lei? Dar e vorba de 250 de lei pe zi. Azi 250, mâine - 250 și tot așa, lunar, se adună, dacă se lucrează. Apoi trebuie de lucrat în fiecare zi, dar nu o dată-n săptămână ori lună”.

Am întrebat-o pe Maria dacă a apelat vreodată la ajutorul primăriei din comună:

„- Ce vă zice? Ce cereți?
 - Lor le-au dat înainte când eu nu eram măritată cu soțul. Au zis că le-au dat, dar eu știu?
 - Le-a dat ce? Casă?
 - Nu știu ce le-a dat. Bani... Nu știu”.

Vecinele femeii cred că autoritățile trebuie să ajute familia, pentru că ei doi nu au unde lucra și, respectiv, nu au cum să adune venituri ca să aibă un trai mai bun. 

Le mai întind o mână de ajutor și sătenii, dar se întâmplă foarte rar, pentru că și ei nu o duc prea bine:

„Ei nu au de lucru, se duc și lucrează cu ziua. Le plătește 200 de lei pe zi. Ce să faci cu acești bani în sărăcia asta? Cumpără trei pampersuri, o pâine și gata, sunt duși banii. Copii săraci”.

În Ursari, un sat cu vreo 70 de gospodării, nu există magazin, școală, grădiniță și nici punct medical. Le găsesc în localitățile învecinate, unde se duc fie pe jos, fie cu microbuzul. 

Am mers în comuna Buda, unde se află primăria. Însă, atunci când am pășit pragul instituției, toate birourile erau încuiate.

Mai târziu am aflat că Maria și soțul ei se află în vizorul primăriei. Tatiana Timofte spune că, pe vremea fostului primar, familiei i-a fost oferită o sumă de bani ca să procure foi de ardezie. Însă, i-ar fi cheltuit pe altceva, iar casa nu a mai fost renovată:

„- Ei acum primesc 740 de lei din partea statului. S-a pus condiția ca tatăl să se ducă la oficiul forței de muncă Călărași, să meargă și să se angajeze ca șomer, ca să poată să beneficieze din nou de ajutor social.
 - A făcut asta?
 - Nu a făcut.
 - Ați încercat să vedeți de ce nu se duce?
 - Nu se duce pentru că acolo îi trimite la muncă. Dar ei la muncă nu vor să meargă.
 - Cu ce se ocupă toată ziua?
 - Avem în sat două persoane care au pământuri și se duc ca zilieri”.

„- În cazul lor, să procurați o locuință, e cumva o soluție? O analizați?
 - Analizăm situația dată, dar trebuie și ei măcar să pună un mic ajutor.
 - Dar primăria ar avea resurse, ca să cumpere în sat?
 - Nu.
 - Deci ar trebui să cereți de la raion?
 - Dar, apoi să așteptăm oameni care să vrea să îi ajute”, a declarat primarul comunei Buda, Tatiana Timofte.

La insistențele noastre, primarul a declarat că va convoca din nou comisia multidisciplinară, pentru a reevalua situația familiei, în special condițiile în care crește micuța Beatrice:

„Eu iarăși o să fac comisia multidisciplinară și voi merge cu o solicitare la medicul de familie, să vedem situația cu copilul, la asistentul social. O să analizăm din nou situația copilului. Dar și ei trebuie să respecte niște condiții. Ajutorul social se dă ca tu ceva să faci pe lângă casă, să investești, dar nu să-l iei și să cumperi vin ori să mergi pe la Chișinău”.

Din spusele primarului, în comună sunt mai multe familii care fac parte din categoria social-vulnerabile.

/VIDEO/ Copilul care nu poate plânge deloc: O boală genetică rară îl chinuie pe Dumitru. Are nevoie de implanturi dentare

20 septembrie 2022, 12:09

/VIDEO/ „Drumul de fier” al lui Voronin amenință casele din Văleni: O grădină s-a rupt în două

27 septembrie 2022, 08:09

/VIDEO/ Chitaristele din Taraclia duc faima localității: Aventura pe acorduri a început dintr-o întâmplare amuzantă

01 octombrie 2022, 08:10

Distribuie:
Abonează-te acum la TV8.md pe Facebook, Telegram, YouTube, Instagram și TikTok!
TelegramWhatsappViber
Trimite-ne o știre