Război în Ucraina, ziua 170: Medvedev a vizitat teritoriile ocupate de ruși în Lugansk. Șeful AIEA cere acces la centrala Zaporojie

sport

/VIDEO/ Debut victorios pentru Vadim Rață și Igor Armaș în România: Voluntari a învins la limită Petrolul

19 iulie 2022, ora 16:32
Distribuie:

Internaționalii moldoveni Igor Armaș și Vadim Rață au debutat cu victorie alături de Voluntari în noul sezon al campionatului României. Echipa lor s-a impus la limită scor 1-0 în deplasare cu formația lui Eugen Cebotaru, Petrolul Ploiești.

Cu Vadim Rață și Igor Armaș titulari la oaspeți, prima parte a primei reprize a fost lipsită de faze importante la ambele porți, însă gazdele au dat startul ocaziilor prin golul anulat din minutul 19.

Dumitriu a șutat de la marginea careului, balonul a fost deviat de Matricardi și a intrat în poarta lui Popa.

Totuși, în urma analizei VAR, centralul George Găman a decis anularea reușitei pe motiv de ofsaid.

Până la pauză Petrolul a mai avut câteva ocazii clare însă portarul Popa a fost la post.

”Lupii” au fost mai periculoși și în repriza secundă. Gicu Grozav putea înscrie din lovitură liberă, însă șutul său a fost respins foarte bine de Popa.

Ilfovenii au lovit bara în minutul 55 la o fază ce nu părea foarte periculoasă.

Centrarea lui Lopes a aterizat direct pe transversala porții la o fază în care Rață s-a trezit cu mingea în față, dar nu a putut profita.

În minutul 58 pe teren a intrat și Eugen Cebotaru la gazde, iar pe final Tamaș l-a faultat pe Igor Armaș în interiorul careului.

Arbitrul a dictat penalty, iar Florea a profitat de ocazie și a marcat.

În următoarea etapă pe 23 iulie, Voluntari va găzdui pe Botoșani, iar Petrolul se deplasează pe terenul lui UTA Arad.