Război în Ucraina, ziua 215: Avertisment din SUA, cozi la vamă și noi gropi comune. NATO are un răspuns în caz de atac nuclear

sport

/VIDEO/ Anastasia Nichita, titlul suprem la Campionatul Mondial: Irina Rîngaci a obținut bronzul

16 septembrie 2022, ora 10:03
Distribuie:

Perfomanță superbă pentru țara noastră la Campionatul Mondial de lupte din Belgrad. Anastasia Nichita a cucerit titlul suprem în categoria de 59 de kilograme, în timp ce Irina Rîngaci a obținut medalia de bronz în categoria de 68 de kilograme.

Anastasia Nichita a demonstrat încă o dată în plus că poate reveni în forță la nivel mondial.

Luptătoarea din Moldova s-a confruntat în trecut cu mai multe accidentări, dar la Campionatul Mondial a fost într-o formă excelentă.

Rând pe rând, discipola lui Tudor Cîrlan a trecut de adversare din Canada, China și Japonia, iar în marea finală la categoria de 59 de kilograme s-a confruntat cu o cunoștință mai veche, Grace Jacob Bullen.

Miza ultimului act și-a spus cuvântul și cele două sportive s-au tatonat pe parcursul mai multor minute, iar ulterior scandinava a obținut un punct, lucru care a motivat-o și mai mult pe Anastasia Nichita.

Luptătoarea noastră a fost de neoprit și a trecut în avantaj cu 3-1, iar ultimul punct a venit în urma unui challenge pierdut de norvegiancă, care i-a adus titlul de campioană mondială Anastasiei Nichita.

Anastasia Nichita obține titlul suprem la un campionat mondial, la fel cum a reușit anul trecut prietena sa, Irina Rîngaci.

De această dată discipola antrenorilor Petru și Andrei Chiperi s-a mulțumit cu medalia de bronz în categoria de 68 de kilograme.

Talentata sportivă din țara noastră a dispus cu scorul de 4-0 de chinezoaica Feng Zhou.

Trebuie de menționat că Irina Rîngaci a devenit anul trecut atât campioană mondială, cât și europeană la turneele care au avut loc în Norvegia, respectiv Macedonia.

Distribuie:
Abonează-te acum la TV8.md pe Facebook, Telegram, YouTube, Instagram și TikTok!

sport

/VIDEO/ Naționala Moldovei, trei victorii la rând în Liga Națiunilor: „Tricolorii” au ratat calificarea în divizia C, în favoarea Letoniei

26 septembrie 2022, ora 11:03
Distribuie:

Naționala Moldovei a încheiat Liga Națiunilor cu o victorie dramatică împotriva reprezentativei din Liechtenstein, scor 2-0, grație unei duble de senzație a lui Victor Stînă. „Tricolorii” au ratat însă calificarea în următoarea divizie după ce a ocupat locul secund la egalitate de puncte 13 cu Letonia, însă cu un golaveraj inferior în meciurile directe.

Naționala Moldovei a dominat ostilitățile din teren cu Liechtenstein, însă în pofida ocaziilor, tabela a rămas nemodificată în prima repriză.

Asalturile „tricolorilor” au continuat în partea secundă, însă finalizarea a lăsat de dorit, iar în unele momente portarul oaspeților a fost providențial.

Naționala noastră a reușit să înscrie în minutul 80 prin Rață, însă reușita a fost anulată de sistemul VAR pentru o poziție de offside, spre nemulțumirea spectatorilor prezenți în număr mare în tribunele stadionului Zimbru.

S-a ajuns în cele 6 minute de prelungiri arătate de la margine, iar eroul „tricolorilor” a fost nou-intratul Victor Stînă.

Fotbalistul legitimat în Grecia la formația Panserraikos, a marcat în minutul 92 un gol de toată frumusețea după ce a prins un lob peste portarul advers.

A fost golul de debut pentru atacantul moldovean, care a ținut să-și treacă în cont dubla după un șut superb de la distanță în minutul 94.

Pentru prima dată în istorie naționala Moldovei obține 3 victorii la rând în meciurile oficiale, însă gustul amar rămâne prin ratarea promovării în Divizia C, unde merge Letonia, cu un avantaj la partidele directe.

Naționala Moldovei își va afla următorii adversari pe 9 octombrie, cand va avea loc tragerea la sorți a Campionatului European din 2024.