Război în Ucraina, ziua 224: Atac cu drone și ironia de la Londra. Putin a promulgat anexările, iar Zelenski cere tribunal special

sport

/VIDEO/ Zimbru își încurcă rivala Sheriff în Super Ligă: Petrocub se impune în derby-ul cu Sfîntul Gheorghe Suruceni

19 septembrie 2022, ora 11:24
Distribuie:

Etapa a 8-a din Super Ligă a programat două derby-uri la finalul săptămânii trecute. Petrocub a câștigat duelul din deplasare cu Sfîntul Gheorghe Suruceni, scor 2-1, iar campioana Moldovei nu a putut trece de marea rivală Zimbru, 0-0.

După ce în prima etapă din Super Ligă, Sheriff a remizat în deplasare cu Zimbru, scor 1-1, de această dată pe teren propriu, campioana Moldovei nu a reușit să înscrie.

Gazdele au dominat prima repriză, însă Felipe Vizeu nu l-a putut învinge pe portarul advers dintr-o poziție foarte bună, iar ulterior, căpitanul Burghiu a scos de pe linia porții o minge deviată.

Partea secundă a continuat cu asalturile „viespilor”, iar în minutul 61, Diop a țintit bara cu un șut de la distanță.

„Galben-verzii” au replicat prin ocazia lui Ghecev, însă atacantul moldovean a șutat peste poartă din interiorul careului.

Sheriff putea obține victoria, însă brazilianul Vizeu a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 73.

Pe final Zimbru a fost mai periculoasă, însă finalizarea a lăsat de dorit, astfel că cele două rivale s-au despărțit la egalitate.

Sheriff conduce în clasament la patru puncte distanță de Petrocub.

Formația din Hîncești a obținut o victorie importantă în deplasare cu Sfîntul Gheorghe Suruceni, scor 2-1.

Oaspeții au început bine și deja în minutul 13 au marcat după autogolul lui Ojog, care a deviat nefericit mingea în poartă în urma unui corner.

Avantajul la limită s-a păstrat până la pauză, iar în partea secundă vicecampioana din sezonul trecut și-a dublat avantajul grație reușitei lui Mihail Plătică.

Cu un sfert de oră înainte de final, grecul Pozadzidis a redus din diferență cu o frumoasă lovitură de cap.

Până la final „sfinții” au asaltat poarta adversă, însă portarul Mostovei a fost la post de fiecare dată.

Podiumul Super Ligii este completat de Milsami, care a remizat cu Dinamo-Auto, 1-1, iar FC Bălți a cedat în propriul fief, 0-1 cu Dacia-Buiucani.

Super Liga intră într-o mică pauză legată de meciurile primei reprezentative a Moldovei, iar etapa a 9-a va avea loc în perioada 1-2 octombrie.

Distribuie:
Abonează-te acum la TV8.md pe Facebook, Telegram, YouTube, Instagram și TikTok!

sport

Bilanț uluitor pentru luptătorii modoveni de karate la Campionatul Mondial din Cehia: 22 de medalii, dintre care 5 de aur

05 octombrie 2022, ora 11:02
Distribuie:

Prestație remarcabilă pentru sportivii moldoveni la Campionatul Mondial de Karate Shotokan care a avut loc recent în orașul Karlovy Vary din Cehia. Cinci medalii de aur, 10 de argint și 7 de bronz este bilanțul evoluției reprezentanților țării noastre la categoriile juniori, tineret și seniori.

În categoria de 80 de kilograme, bălțeanul Vitalie Spânu și-a trecut în palmares o nouă medalie de aur la proba individuală kumite, având prestații excelente în fața adversarilor din România, Bulgaria, iar în finală a dispus de un reprezentant din Azerbaidjan.

Vitalie, care este și antrenor de karate shotokan, are în palmares 9 titluri de campion mondial și 7 de campion european, iar la competiția din Cehia a mai obținut 2 medalii de bronz în cadrul altor probe individuale.

Pe prima treaptă a podiumului la difertite categorii de vârstă au mai urcat Cristian Braga, Corina Copacinschi, Maxim Guțu, dar și Mihail Volontir.

Reprezentanții țării noastre din orașul Bălți au mai obținut 10 medalii de argint și 7 de bronz.

La a 29-a ediție a Campionatului Mondial de Karate Shotokan care a avut loc în Cehia au participat luptători de karate din 32 de țări.

Moldova a obținut aurul la un turneu internațional de gimnastică ritmică: Marea problemă a sportivelor care au învins Franța

29 septembrie 2022, 22:09