Război în Ucraina, ziua 131: Prognoză oficială privind sfârșitul războiului. Kievul anunță suma necesară reconstrucției

sport

/VIDEO/ Boiciuc promovează în Liga 1, Carp retrogradează: U.Cluj a câștigat barajul cu Dinamo București

30 mai 2022, ora 13:03
Distribuie:

Performanță frumoasă pentru Alexandru Boiciuc. Atacantul moldovean a promovat în Liga 1 cu U.Cluj, care a trimis-o pe Dinamo București în eșalonul inferior, formație la care este legitimat mijlocașul Cătălin Carp. Formația din capitala României a retrogradat pentru prima dată în istoria de 74 de ani a clubului.

Alexandru Boiciuc a fost intergralist pentru U.Cluj, la fel ca și Cătălin Carp pentru adversari

După victoria cu 2-0 din tur, clujenii au început foarte bine și returul din deplasare, iar în minutul 17, Tescan a prins o super execuție după ce a profitat de plasamentul prost al portarului Eșanu.

Numai că, peste doar două minute, Vlad Morar a egalat, în urma unei faze frumoase.

Dinamo și-a creat numeroase ocazii la poarta adversă, dar a fost urmărită de ghinion după ce Torje și Bani au nimerit bara, iar în unele momente portarul advers a fost providențial.

În urma acestui rezultat, Alexandru Boiciuc a promovat în Liga 1, în timp ce toată suflarea dinamovistă își va aduce aminte cu tristețe de seara zilei de 29 mai 2022.

Este data în care ”câinii” au fost trimiși pentru prima dată în Liga 2.

18 titluri de campioană și 13 Cupe ale României are în palmares formația la care este legitimat mijlocașul moldovean Cătălin Carp,  care cel mai probabil nu va continua să evoluze pentru Dinamo în eșalonul inferior.

De partea cealaltă, jucătorii lui Cluj au pornit sărbătoarea și au cântat alături de suporteri și au zăbovit minute bune alături de gardurile care delimitau terenul de tribune.