sport

/ВИДЕО/ „Tricolorele”, primul punct în preliminarii: Naționala feminină a Moldovei a remizat cu Lituania, scor 1-1

29 июня 2022, час 12:29
Делиться:

Naționala feminină de fotbal a Moldovei a remizat cu reprezentativa similară a Lituaniei, scor 1-1 în preliminariile Campionatului Mondial din 2023. Pentru „tricolore” este primul punct obținut în actuala campanie care se va încheia în luna septembrie.

Partida a început cu o ocazie foarte mare a Lituaniei în minutul 5 , însă portarul Munteanu a intervenit excelent la șutul din voleu a lui Lazdauskaite.

Goalkeeper-ul moldovean a fost din nou providențial în minutul 19 când a ieșit inspirat și a respins mingea.

Inevitabilul s-a produs peste câteva minute.

Aceeași Lazdauskaite a primit o pasă bună și a finalizat cu un șut la colțul lung.

Până la pauză, naționala Moldovei putea restabili egalitatea. Carolina Țabur a fost faultată în careu și arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri.

Daniela Mardari a fost însă neinspirată de la punctul cu var și portarul Lituaniei a parat șutul.

În prelungirile primei reprize, Chiperi a fost aproape de gol, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Repriza secundă a început la fel cu o ocazie a Lituaniei, iar „tricolorele” au dat replica prin Colesnicenco, însă șutul jucătoarei a fost mult pe lângă în minutul 69.

Până la urmă eforturile jucătoarelor noastre au fost răsplătite cu 13 minute înainte de final.

Carolina Țabur a înscris primul gol al Moldovei în preliminarii cu un șut imparabil din interiorul careului.

În pofida ocaziilor, tabela nu a mai suferit modificări, astfel că reprezentativa pregătită de Eduard Blănuță a obținut primul punct în actuala campanie.

Ultimele două meciuri din preliminarii sunt programate în luna septembrie cu liderele grupei.

Pe 2 septembrie cu Italia acasă și pe 6 septembrie în deplasare cu Elveția.