Consiliul European a adoptat asistența în valoare de 40 mln euro pentru sprijinirea sectorului apărării din R. Moldova

04 мая 2023, час 15:33

Consiliul European a adoptat joi, 4 mai, două măsuri de asistență în cadrul Facilității europene pentru pace (EPF) în sprijinul Forțelor Armate ale Republicii Moldova și al Forțelor de Apărare ale Georgiei pentru a spori securitatea națională, stabilitatea și reziliența în sectorul de apărare al ambelor țări.

Măsura de asistență în valoare de 40 de milioane de euro și care va acoperi o perioadă de 36 de luni va finanța echipamente, provizii și servicii neletale, pentru unitățile Forțelor Armate ale Republicii Moldova inclusiv pregătirea tehnică, acolo unde este solicitată. 

Asistența include echipamente de supraveghere aeriană, mobilitate și transport, logistică, comandă și control și echipamente de apărare cibernetică.

„Cu aceste noi asistențe, susținem în continuare modernizarea capacităților Forțelor Armate ale Republicii Moldova și Forțelor de Apărare ale Georgiei. Într-un context geopolitic provocator și în conformitate cu aspirațiile lor europene, contribuim la consolidarea sectoarelor lor de apărare și la sporirea capacității acestora de a participa la misiunile și operațiunile militare ale UE.

Acesta este al treilea pachet de asistență pentru ambele țări în cadrul EPF, subliniind în mod clar angajamentul neclintit al UE față de securitatea și stabilitatea regiunii” a menționat Înaltul Reprezentant al Uniunii pentru Afaceri Externe și Politică de Securitate, Josep Borell.

Potrivit Consiliului European, cele mai recente măsuri de asistență vor contribui la creșterea eficienței operaționale a Forțelor Armate ale Republicii Moldova și a Forțelor de Apărare ale Georgiei și vor accelera conformitatea acestora cu standardele UE și interoperabilitatea, permițând astfel o mai bună protecție a civililor în timpul crizelor și urgențelor.

Măsurile vizează, de asemenea, consolidarea capacităților moldovenești și georgiene în ceea ce privește participarea acestora la misiunile și operațiunile militare ale UE în țări terțe.

Măsura de asistență a fost solicitată de Republica Moldova la 6 februarie 2023 și completează măsura de asistență de 40 de milioane de euro adoptată în iunie 2022 și cea de 7 milioane de euro adoptată în decembrie 2021.

Pentru Georgia a fost adoptată măsura de asistență în valoare de 30 de milioane de euro și va acoperi la fel o perioadă de 36 de luni.

Facilitatea europeană pentru pace a fost înființată în martie 2021 pentru a finanța acțiunile politicii externe și de securitate comune (PESC) în domeniile militar și apărării, cu scopul de a preveni conflictele, de a menține pacea și de a consolida securitatea și stabilitatea internațională.

În special, Facilitatea europeană pentru pace permite UE să finanțeze acțiuni menite să consolideze capacitățile țărilor din afara UE și ale organizațiilor regionale și internaționale legate de chestiuni militare și de apărare. Alți beneficiari au fost, printre altele, Ucraina, Uniunea Africană, Niger, Mozambic, Bosnia și Herțegovina și Mali.

/ВИДЕО/ СМИ: Четырехдневное перемирие между Израилем и ХАМАС может продлиться
/ВИДЕО/ СМИ: Четырехдневное перемирие между Израилем и ХАМАС может продлиться
В Приднестровье в снегу нашли мертвого мужчину: на теле обнаружены признаки обморожения
В Приднестровье в снегу нашли мертвого мужчину: на теле обнаружены признаки обморожения
/ВИДЕО/ Стамате: Полный состав Высшего совета магистратуры должны сформировать до весны
/ВИДЕО/ Стамате: Полный состав Высшего совета магистратуры должны сформировать до весны
/ВИДЕО/ Снежный апокалипсис: Молдова оправляется от последствий непогоды
/ВИДЕО/ Снежный апокалипсис: Молдова оправляется от последствий непогоды
/ВИДЕО/ Зимний кошмар: в пригороде Кишинева люди провели ночь на дороге в снежной ловушке
/ВИДЕО/ Зимний кошмар: в пригороде Кишинева люди провели ночь на дороге в снежной ловушке

Правительство выделит на содержание и ремонт дорог в 2023 году около 1,4 млрд леев

22 февраля 2023, час 14:32

Кабинет министров утвердил бюджет на содержание и строительство дорог как национального так и местного значения. Эта сумма составит примерно 1,4 млрд леев. Об этом сообщили на заседании Совета дорожного фонда.

“Средства будут направлены на содержание и ремонт инженерных сооружений и дорог общего пользования протяженностью 5 951 км”, — уточнила министр инфраструктуры Лилия Дабижа.

Из этих средств 828 млн. леев планируется использовать для работ по техническому обслуживанию национальных дорог общего пользования, а 534 млн. леев пойдут на содержание мостов, выполнение проектно-оценочных работ, закупку оборудования и т. д.

«Очень важно обеспечить эффективное использование финансовых средств, выделяемых на строительство и содержание дорог. За работами необходимо тщательно следить, чтобы граждане пользовались качественными дорогами», — сказал премьер-министр Дорин Речан.

В прошлом году правительство выделило в дорожный фонд 1,81 млрд леев, из которых освоено 1,63 млрд леев.

Жители Дурлешт жалуются на ремонт дороги
Молдова денонсировала еще семь соглашений с СНГ
Молдова денонсировала еще семь соглашений с СНГ
/ВИДЕО/ Румыния остается основным экономическим партнером Молдовы
/ВИДЕО/ Румыния остается основным экономическим партнером Молдовы
Бербок: "Украина усилит ЕС в обозримом будущем. Это в наших геополитических интересах"
Бербок: "Украина усилит ЕС в обозримом будущем. Это в наших геополитических интересах"
В Калининградской области РФ ввели штрафы за «склонение» к абортам
В Калининградской области РФ ввели штрафы за «склонение» к абортам
Обновлено. В Молдове из-за непогоды серьезно затруднено движение транспорта, ряд трасс заблокирован
Обновлено. В Молдове из-за непогоды серьезно затруднено движение транспорта, ряд трасс заблокирован
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegram

© 2023 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md se face doar cu citarea sursei și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.

FacebookInstagramYouTubetwittertelegramtelegram