Colinde și urături au răsunat, aseară, în multe sate din țară. În ajunul Sfântului Vasile, locuitorii comunei Pepeni, printre care și primarul satului, păstrează cu sfințenie tradiția moștenită de la părinți. Cu voie bună și urări alese, cetele de urători au ajuns și în familia îndrăgitului interpret de muzică populară, Nicolae Glib. Alături de soție, artistul i-a întâmpinat cu dulciuri și colaci.
Îmbrăcați în straie populare, cu acordeon, tobă și clopoței, urătorii au pornit cu alaiul din casă în casă pentru a ura gospodarilor pace și prosperitate de Sfântul Vasile.
Cetele de urători au ajuns și în casa artistului Nicolae Glib.
Interpretul ne-a spus că urătorii sunt așteptați în fiecare an, pentru că astfel, tradițiile se păstrează.
În schimb, urătorii au primit dulciuri, dar și bani.
Bătrânii spun că dacă în noaptea de Sfântul Vasile va ninge, anul va fi îmbelșugat, iar dacă este senin, anul va fi prosper.