Vicecampionul mondial la lupte greco-romane, Victor Ciobanu, a fost desemnat cel mai bun sportiv moldovean al anului 2018. Ceremonia de premiere a avut loc în cadrul Galei Laureațlor Presei Sportive din țară.

Mă bucur foarte mult că am ajuns la așa titlu național la noi în țară”, Victor Ciobanu, Sportivul Anului 2018

Victor Ciobanu a fost medaliat cu argint la campionatul mondial de lupte greco romane, desfășurat în octombrie curent la Budapesta. Sportivul nostru a cedat în finală în fața rusului, Serghei Emelin.

În topul celor mai buni sportivi, Victor Ciobanu i-a surclasat pe luptătorul de taekwondo, Aaron Cook și arcașul Dan Olaru. La categoria, cel mai bun antrenor a câștigat selecționerul naționalei de lupt greco-romane, Mihai Cucu, iar cea mai bună echipă a anului a fost aleasă naționala de fotbal pe plajă a Moldovei.