Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) a anunțat la ședința Consiliului de astăzi și numele candidaților pe circumscripțiile uninominale la alegerile parlamentare din luna februarie. 

Iată care sunt candidații PSRM pe circumscripții uninominale:

Nr. 1 Briceni – Zinaida Greceanîi;

Nr. 2 Ocnița – Irina Lozovan;

Nr. 3 Edineț – Nicolae Melnic;

Nr. 4 Rîșcani – Vladimir Mizdernco;

Nr. 5 Glodeni – Alexandr Minizianov;

Nr. 6 Drochia – Alexandr Lupașco;

Nr. 7 Soroca – Aliona Pilipețcaia;

Nr. 8 Florești – Serghei Groza;

Nr. 9 Bălți – Alexandru Usatîi;

Nr. 10 Bălți – Alexandr Nisterovschi;

Nr. 11 Fălești – Oleg Sava;

Nr. 12 Sîngerei – Vasile Luca;

Nr. 13 Rezina – Valeriu Ciorici;

Nr. 14 Telenești – Alexandru Isac;

Nr. 15 Călărași – Ștefan Bolea;

Nr. 16 Ungheni – Ghenadie Mitriuc;

Nr. 17 Nisporeni – Pavel Artamonov;

Nr. 18 Orhei – Mihai Catraniuc;

Nr. 19 Ivancea – Mihai Paciu;

Nr. 20 Strășeni – Veaceslav Anghel;

Nr. 21 Criuleni – Sergiu Berzan;

Nr. 22 Ialoveni – Lidia Onu;

Nr. 23 Chișinău, Botanica – Oleg Lipschii;

Nr. 24. Chișinău, Botaniaca – Vasile Bolea;

Nr. 25 Chișinău, Centru – Alexandru Odințov;

Nr. 26 Chișinău, Centru, Buiucani – Dinari Cojocaru;

Nr. 27 Chișinău, Buiucani – Radu Mudreac;

Nr. 28 Chișinău, Rîșcani – Vlad Batrîncea;

Nr. 29 Chișinău, Rîșcani Centru – Adrian Lebedinschi;

Nr. 30 Chișinău, Ciocana – Petru Burduja;

Nr. 31 Chișinău, Rîșcani, Ciocana – Grigore Novac;

Nr. 32 Chișinău, suburbii – Svetlana Popa;

Nr. 33 Chișinău, suburbii – Vladimir Roșca;

Nr. 34. Anenii Noi – Alexandr Mațarin;

Nr. 35. Căușeni – Oleg Ciciuc;

Nr. 36 Ștefan Vodă – Alexandru Jolnaci;

Nr. 37 Răzeni – Nicolae Pascaru;

Nr. 38. Hîncești – Petru Corduneanu;

Nr. 39 Sărata Galbenă – Olesea Brînză;

Nr. 40 Cimișlia – Piotr Pușcari;

Nr. 41. Leova – Aliona Briceag;

Nr. 42 Cantemir – Vladimir Țurcan;

Nr. 43 Cahul – Evghenii Osadcenco;

Nr. 44 Taraclia – Chiril Tatarlî;

Nr. 45 Comrat – Alexandru Suhadolschii;

Nr. 46 UTA Găgăuzia – Fiodor Gagauz;

Nr. 47. Regiunea transnistreană – Grigorii Filipov;

Nr. 48 Regiunea transnistreană – Vitalie Eftodiev;

Nr. 49 Europa de Est și Asia – Gheorghe Para;

Nr. 50 Europa de Vest – Vadim Rotari;

Nr. 51 SUA și Canada – Gaic Vartanean.

Vedeți AICI numele candidaților PSRM pe lista de partid.

Tot astăzi au anunțat și numele candidaților pe liste cei de la Partidul Democrat din Moldova (vezi lista AICI).

Potrivit președintei PSRM, Zinaida Greceanîi, 40% dintre candidații de pe listă sunt femei și 30% sunt cetățeni de alte etnii decât moldoveni.

Astăzi este prima zi în care viitorii candidați la alegerile parlamentare din februarie pot să solicite înregistrarea în cursa electorală. În primele două zile, dosarele vor fi recepționate în două etape. Mai întâi, persoana împuternicită din partea partidului sau a blocului electoral va merge la sediul CEC pentru a depune dosarul, iar ulterior, la Palatul Republicii se va prezenta fiecare candidat în parte, fie că va participa pe lista partidului, fie că concura pe o circumscripție uninominală. Angajații CEC vor primi solicitările viitorilor candidați între ora 10 și 16.

Ulterior, începând cu data de 28 decembrie, dosarele celor care intenționează să participe la alegeri vor fi recepționate la sediul CEC. Recepționarea dosarelor se va încheia pe 24 ianuarie 2019.