Deputata fracțiunii Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) Inna Șupac spune că decizia de a prezenta numele candidaților formațiunii pe circumscripția națională în ordine alfabetică a fost luată la ultima ședință a comitetului central al PCRM, care a avut loc la finele lunii decembrie.

Totuși, Șupac spune că ordinea numelor în listă va mai putea fi modificată, în termenul prevăzut de lege, iar candidații vor putea ocupa un loc în listă, în funcție de munca pe care o vor depune în campania electorală.

Comisia Electorală Centrală a înregistrat deocamdată 41 de candidați ai PCRM pe circumscripția națională, din numărul celor 50 de candidați propuși de comuniști, din motiv că nouă dintre ei nu aveau certificate de integritate. Pe pagina web a PCRM a fost publicată însă lista completă a candidaților comuniști:

  1. Voronin Vladimir – Mun. Chişinău, PCRM, Inginer-economist,jurist,politolog Deputat Parlamentul RM;
  2. Babin Tatiana – Mun. Chişinău, PCRM, Economist, Contabil SA „Franzeluţa”;
  3. Bodnarenco Elena – Mun. Soroca, PCRM, Economist,magistru în domeniul APL, Deputat Parlamentul RM;
  4. Boiadji Liudmila – Mun. Chişinău, PCRM, Jurist, Şef secţiei CTAS sect. Centru mun. Chişinău;
  5. Bondari Veaceslav – Or. Anenii Noi, PCRM, Merceolog, Economist, manager public Primar Primaria Anenii Noi;
  6. Borgan Serafima – Or. Rezina, PCRM, Zootehnician, politolog – Pensionară;
  7. Bostan Tatiana – Or. Anenii Noi, PCRM, Profesor, jurist, Jurist Primaria Anenii Noi;
  8. Bratunova Anna – Mun. Comrat, PCRM, Finansist-economist Specialist principal IMSP „Spitalul Raional „Gurfinkel”;
  9. Bujoreanu Tatiana – Mun. Chişinău, PCRM, Inginer-energetic, magistru în domeniul APL, Asistent al deputatului Parlamentul RM;
  10. Burca Valeri – Or. Criuleni, PCRM, Relaţii internaţionale, Şef Direcţie Consiliul Raional Criuleni;
  11. Burlacu Petru – Mun. Cahul, PCRM, Agronom,magistru în administraţie publică, Şef Direcţie Generală CTAS Cahu CNAS;
  12. Buruşciuc Mihai l- S. Gura Camencii raionul Floreşti, PCRM, Economist, Vice-preşedinte Consiliul Raional Floreşti;
  13. Caraman Diana – Mun. Chişinău, PCRM, Economist, Asistent al deputatului Parlamentul RM;
  14. Căpăţină Svetlana – Mun. Orhei, PCRM, Finansist, Specialist Consiliul Raional Orhei;
  15. Căpăţină Veaceslav – Mun. Orhei, PCRM, Jurist, Director comercia SRL „Eduardprosper”;
  16. Cebotari Ivan – Or. Sîngerei, PCRM, Inginer-mecanic, Vice-preşedinte Consiliul Raional Sîngerei;
  17. Chirilov Iulia – Mun. Ungheni, PCRM, Pedagog, jurist Secretar al CR PCRM Ungheni CC al PCRM;
  18. Cîlicic Ivan – Mun. Comrat, PCRM, Inginer – Pensionar;
  19. Creciun Anatolie – S. Larga raionul Briceni, PCRM, Economist, Prim-secretar al CR PCRM Briceni CC al PCRM;
  20. Cuceinic Ana – Or. Şoldăneşti, PCRM, Politolog, Specialist Primăria Şoldăneşti;
  21. Dragan Semion – Mun. Chişinău, PCRM, Inginer-constructor, politolog, specialist în relaţii internaţionale – Pensionar;
  22. Eremia Alexei – Mun. Hînceşti, PCRM, Tehnicican-constructor – Temporar neangajat în cîmpul muncii;
  23. Filip Petru – S. Pănăşeşti, raionul Străşeni, PCRM, Inginer-mecanic, politolog Director comercial FPC „Nadejda-92”;
  24. Filipov Serghei – Or. Taraclia, PCRM, Lucrător medical, Primar Primaria Taraclia;
  25. Gherman Stella – S. Slobozia-Şirăuţi raionul Briceni , PCRM, Profesor, Director Gimnaziu s. Slobozia-Şirăuţi;
  26. Griţco Igor – Mun. Chişinău, PCRM, Licenţiat în drept, Prim-secretar al CR PCRM sec. Ciocana mun. Chişinău CC al PCRM;
  27. Leşco Gheorghe – Mun. Chişinău, PCRM, Pedagog, Director SA „Asterra Grup” filiala Soroca;
  28. Midoni Serghei – Or. Ialoveni, PCRM, Inginer-constructor, Director SRL „Deallux-Cons”;
  29. Miron Anton – Mun. Chişinău, PCRM, Agronom învăţat, politolog – Pensionar;
  30. Mironic Alla – Mun. Chişinău, PCRM, Pedagog, psiholog, Deputat Parlamentul RM;
  31. Morcov Ghenadie – Or. Drochia, PCRM, Medic, Şef secţie Centrul de Sănătate Drochia;
  32. Muduc Valeriu – Or. Făleşti, PCRM, Economist, magistru în domeniul APL, Prim-secretar al CR PCRM Făleşti CC al PCRM;
  33. Nicolaev Nicolai – Or. Basarabeasca, PCRM, Inginer-electric, Şef Direcţie ÎS „Calea Ferată din Moldova”;
  34. Nigai Veaceslav – Or. Căuşeni, PCRM, Jurist, Vice-preşedinte Consiliul Raional Căuşeni;
  35. Orlov Diana – S. Cioburciu ,raionul Ştefan Vodă, PCRM, Profesoară de matematică, psiholog Profesoară IP „Gimnaziul M. Sîrghi”;
  36. Parpolova Elena – S. Sărata Nouă, raionul Leova, PCRM, Învăţător la clasele primare, profesor de filologie,Director Gimnaziul Sărata Nouă;
  37. Porubin Petru – S. Corjova, raionul Dubăsari, PCRM, Inginer-mecanic – Pensionar;
  38. Postoico Maria – Mun. Chişinău, PCRM, Jurist, Deputat Parlamentul RM;
  39. Radulov-Covtoniuc Prascovia – Mun. Chişinău, PCRM, Agronom învăţat, Şef Secţiei Generale CC al PCRM;
  40. Reidman Oleg – Mun. Chişinău, PCRM, Radiofizic, Deputat Parlamentul RM;
  41. Rotari Nicolae – Or. Floreşti, PCRM, Economist – Pensionar;
  42. Rubţov Serghei – Mun. Bălţi, PCRM, Jurist, Prim-secretar al CM PCRM Bălţi CC al PCRM;
  43. Rusol Nicolai – Mun. Chişinău, PCRM, Politolog, Asistent al deputatului Parlamentul RM;
  44. Sava Valeriu – Mun. Străşeni, PCRM, Inginer-mecanic, politolog, Prim-secretar al CR PCRM Călăraşi CC al PCRM;
  45. Sibova Inga – Or. Cimişlia, PCRM, Inginer,Şef secţie SRL „Cimişlia-Gaz”;
  46. Şupac Inna – Or. Basarabeasca, PCRM, Licenţiat în relaţii internaţionale, Deputat Parlamentul RM;
  47. Ţopa Andrei – Or. Otaci, PCRM, Inginer-hidrotehnic, magistru în administraţia publică, Vice-preşedinte Consiliul Raional Ocniţa;
  48. Ţugulea Ion – Or. Nisporeni, PCRM, Inginer-tehnician, magistru în domeniul APL, Prim-secretar al CR PCRM Nisporeni CC al PCRM;
  49. Voitisina Olga – Mun. Bălţi, PCRM, Jurist, economist, Specialist în resurse umane ÎM „Asociaţia pieţelor din Bălţi”;
  50. Zui Alexandr – Mun. Edineţ, PCRM, Comandor aeronavei – Pensionar.

Potrivit PCRM, lista a fost întocmită cu respectarea cotei minime de reprezentare de 40% pentru ambele sexe: 40% sau 20 femei şi 60% sau 30 bărbaţi.