Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1395: Atac nou la Nistru, presiunea lui Trump și amenințarea lui Putin. „Acordul va fi slab sau nu va fi”

Anularea sistemului electoral mixt, avizată pozitiv de Guvern

missing
18 iulie 2019, ora 18:00

Proiectul de lege care prevede anularea sistemului electoral mixt și revenirea la sistemul electoral proporțional pe liste de partid a primit astăzi aviz pozitiv de la Guvern.

Documentul mai prevede votarea pe parcursul a două zile în diasporă, dar și acordarea dreptului pentru cetățenii moldoveni din străinătate de a vota în baza pașapoartelor cu termen de valabilitate expirat și a buletinelor de identitate valabile.

De asemenea, noile prevederi urmăreasc transparentizarea finanțării partidelor și a campaniilor electorale, stabilirea unor proceduri clare la întocmirea listelor de candidați și excluderea agitației electorale în ziua alegerilor.

Amintim că Parlamentul a votat deja în primă lectură proiectul de lege care prevede modificarea Codului Electoral.

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.