Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1395: Atac nou la Nistru, presiunea lui Trump și amenințarea lui Putin. „Acordul va fi slab sau nu va fi”

Primele declarații ale Maiei Sandu după căderea Guvernului și cel mai mare regret: „Vom continua lupta de pe baricade”

12 noiembrie 2019, ora 13:07

Partidele care au creat Blocul ACUM vor continua lupta „și în stradă și pe baricade” a declarat Maia Sandu după ce deputații și-au dat votul pentru demisia Guvernului.

„Acum trebuie să scăpăm de următoarea urgie care se conturează și încearcă să captureze instituțiile statului”, a spus prim-ministra cu referire la socialistul Igor Dodon.

Întrebată care este cel mai mare regret, prim-ministra demisă a spus: „Mi-aș fi dorit să reușim mai multe pe reforma justiției. Mi-ași fi dorit să-i convingem să începem procesul de curățare a justiției”.

Maia Sandu a evitat să facă prognoze, declarând că nu știe ce se va întâmpla mai departe pe scena politică. „Votul de astăzi a fost în unison. E clară această colaborarea între PD și PSRM”, a comentat Sandu.

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.