La finalul săptămânii trecute a avut loc prima manșă a sfeturilor de finală din Cupa Moldovei. O opțiune clară la calificare în semifinale au luat Sheriff Tiraspol, Petrocub și FC Bălți, care s-au impus categoric în duelurile cu Dacia-Buiucani, Milsami, respectiv Oguzsport. Sfîntul Gheorghe și Zimbru au remizat fără goluri și calificarea se va decide în returul din aprilie.
În primele meciuri ale zilei de sâmbătă, Sheriff s-a încălzit înainte de meciul cu Nice în duelul din deplasare cu Dacia-Buiucani, 3-0. Tiraspolenii și-au respectat blazonul de mari favoriți și până la pauză conduceau deja cu scorul de 2-0. Eroul oaspeților a fost atacantul argentinian Michael Lopez, care și-a trecut în cont o dublă în doar 4 minute înainte de intrarea la vestiare. În partea secundă Sheriff a continuat asalturile la poarta adversă și Ismaila a stabilit rezultatul final în minutul 69. Victorie categorică pentru Sheriff, care poate aborda cu un moral excelent prima manșă a optimilor Ligii Conferințelor împotriva francezilor de la Nice, care este programată pe 9 martie la Chișinău.
Într-un alt meci disputat sâmbătă, Petrocub s-a impus categoric în derby-ul din deplasare cu Milsami, scor 3-0. Sergiu Plătică a deblocat tabela deja în minutul 11 și avantajul la limită s-a menținut până la pauză. Finalul reprizei secunde a aparținut în totalitate oaspeților, care au mai punctat de două ori. Victor Mudrac a dublat avantajul în minutul 82, iar în prelungiri Alexandru Bejan a dat lovitura de grație pentru un succes care îi asigură în mare parte calificarea în semifinale formației din Hîncești.
Duminică, FC Bălți a reușit scorul sferturilor, un sec 5-0 pe teren propriu împotriva lui Univer-Oguzsport. Gazdele au tranșat victoria în favoarea lor încă din prima repriză. Cojocari a deschis scorul deja în minutul 4, iar ulterior Moțpan, Zout și Welington au făcut ca tabela să indice 4-0 pentru echipa din nordul țării. În repriza secundă, gazdele au mai slăbit din turațiile motoarelor, dar chiar și așa au mai punctat o dată. În minutul 76, Yakovlev a stabilit rezultatul final de 5-0, iar returul pentru bălțeni pare a fi o simplă formalitate. În ultimul duel de ieri, Sfîntul Gheorghe și Zimbru au remizat, 0-0.
Returul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei este programat pe 5 aprilie.