Condiții mai bune pentru micuții din stânga Nistrului. O grădiniță din satul Cocieri, raionul Dubăsari a fost renovată, cu ajutorul fondurilor Uniunii Europene. Aici vin copii din șase sate, iar după reparație, munca educatorilor a devenit mai plăcută, micuții se simt mult mai bine, iar părinții- încântați. Redeschiderea instituției a fost marcată cu o festivitate, la care au participat și înalți demnitari.
Micuții de la grădinița din satul Cocieri, Dubăsari au întâmpinat oaspeții așa cum știu ei mai bine. Au cântat, au dansat, au recitat poezii și i-au salutat inclusiv în engleză pe înalții demnitari.
Lucrările de reparație în această grădiniță au început încă în anul 2014, timp în care a fost renovată toată clădirea, inclusiv acoperișul, ferestrele, dar și dormitoarele, încăperile pentru activități, holurile și blocurile sanitare. A fost reabilitată și rețeaua de electricitate și iluminare, dar și cea de încălzire, apeduct și canalizare. Astfel că acum micuții se pot bucura de o instituție modernă, dotată cu toate condițiile necesare. Iar părinții lor sunt, cel puțin, la fel de entuziasmați:
„Este foarte cald, bine, reparație, o baie frumoasă, dormitor, totul este la nivel înalt”.
Renovarea instituției e un motiv de bucurie atât pentru familiile cu copii de grădiniță, cât și pentru educatorii, care nu aveau până acum un loc de muncă.
Pe lângă reparațiile capitale, încăperile au fost dotate cu mobilierul necesar, dar și cu seturi complexe de materiale didactice. Toate- din contul proiectului, realizat de PNUD Moldova și Uniunea Europeană.
„Sunt mândru de faptul că Uniunea Europeană, prin intermediul acestui program a contribuit la crearea condițiilor necesare, pentru educația timpurie a copiilor din satul Cocieri și sate din vecinătate”.
La această grădiniță, din satul Cocieri, merg acum 170 de copii. Sunt micuți aduși din mai multe localități din preajmă, așa cum este singura cu instruire în limba română. Costul proiectului de reabilitare, finanțat de UE, este de 173 mii de euro.