Premierul Dorin Recean a venit cu un mesaj de felicitare adresat tuturor femeilor și cu această ocazie a făcut un apel public către toate instituțiile pentru a susține egalitatea de gen, întrucât asta este „o investiție în viitorul nostru, o investiție în cea mai prețioasă resursă pe care o avem - oamenii noștri”.
„De 8 martie, vorbim o dată în plus despre realizările sociale, politice și economice ale femeilor pentru o societate unită și prosperă, în care toți oamenii să-și poată realiza potențialul pe deplin, cu demnitate și respect.
Fac un apel public pentru mediul de afaceri, instituțiile publice și întreaga societate să devină campioni ai schimbării, campioni ai egalității de gen, menționând că este o investiție în viitorul nostru, o investiție în cea mai prețioasă resursă pe care o avem - oamenii noștri.
Mă bucur că șase portofolii ministeriale în echipa mea sunt conduse de ministre profesioniste și personalități excepționale, iar în cadrul instituțiilor statului activează funcționare tehnocrate”, este precizat în mesajul premierului.
Totodată, Recean a mai precizat că s-a alăturat campaniei Asociației Femeilor Antreprenoare din Moldova în care a spus că pentru o economie robustă, modernă, participarea femeilor în afaceri înseamnă utilizarea deplină a potențialului uman.
„Tratament egal, indiferent de gen, și oportunități egale pentru orice tip de ocupații înseamnă o societate prosperă.
Dragi femei din toată țara, fiți fericite!”, a conchis prim-ministrul.