Un depozit cu ceară din municipiul Cahul a fost cuprins de flăcări în dimineața zilei de duminică, 12 martie. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI, focul a distrus 70% din cele 40 de tone de ceară depozitate.
Potrivit primelor informații înregistrate, a fost observată flacără deschisă din interiorul unei încăperi a depozitului de pe strada Dunării nr.1 din municipiul Cahul. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 03:58.
Pentru lichidarea incendiului la fața locului au fost trimise șase echipaje de salvatori și pompieri. Ajunși, aceștia au stabilit că focul a cuprins materia primă pentru confecționarea lumânărilor, dar și utilajul tehnic din interiorul unei încăperi cu suprafața de circa 225 m2.
Angajații IGSU au reușit localizarea incendiului către ora 06:46 și lichidarea acestuia la ora 10:22.
În urma incendiului focul a distrus 70% din cele 40 de tone de ceară depozitate. Datorită intervenției operative a pompierilor au fost salvate alte două depozite cu suprafața de 225 m2.
În urma incendiului victime nu au fost înregistrate.
Circumstanțele și cauza producerii incendiului urmează a fi stabilite ulterior.
În ultimele 24 de ore angajații IGSU au intervenit în 48 situații de risc.