Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu și Președintele Consiliului European, Charles Michel, au avut o discuție telefonică despre situația de securitate din țara noastră. Totodată, cei doi au discutat și despre reuniunea Comunității Politice Europene care va avea loc în data de 1 iunie, în Republica Moldova.
Oficialii au mai abordat și agenda de integrare europeană a țării noastre și au pus în discuție reformele desfășurate până acum.
În context, Președinta Maia Sandu a mulțumit pentru sprijinul oferit de către partenerii europeni în procesul nostru de aderare europeană precum și în cel de gestionare a crizelor cu care ne confruntăm.