Perspectivele de cooperare moldo-română în domeniul turismului, precum și oportunitatea realizării unor proiecte comune care ar impulsiona dezvoltarea acestei ramuri în ambele țări au fost discutate vineri, 13 ianuarie, în cadrul întrevederii secretarului de stat, Andrei Chistol, cu secretarul de stat al Ministerului Antreprenoriatului și Turismului din România, Tudorița Lungu.
În cadrul întrevederii, secretarul de stat a reiterat importanța pe care o acordă Guvernul Republicii Moldova dezvoltării turismului, a accentuat rolul important al turismului, subliniind necesitatea valorificării potențialului existent pe acest segment, prin promovarea activă a țării noastre ca destinație turistică.
Andrei Chistol a menționat că o atenție deosebită se acordă dezvoltării turismului rural în Republica Moldova, precum și implementării politicilor publice destinate dezvoltării turismului.
Oficialii și-au exprimat deschiderea pentru a crea un cadru comun de coordonare și consultări în domeniul turismului, elaborarea unor strategii comune de promovare a destinațiilor turistice din Republica Moldova și România pe piețele țintă și în cadrul expozițiilor tematice, preluarea experienței României în crearea Organizațiilor de Management a Destinațiilor, dar și pentru promovarea unor trasee turistice transfrontaliere comune.
Potrivit unui comunicat al Ministerului Culturii, părțile și-au exprimat interesul pentru a spori gradul de interacțiune între reprezentanții mediului de afaceri din ambele țări, prin organizarea unor evenimente comune, crearea pachetelor turistice comune pentru piețele țintă, precum și asigurarea formării continue a reprezentaților din industria turistică.
Pe finalul întrevederii, Andrei Chistol a menționat că Republica Moldova va fi prezentă la Târgul de Turism al României, cu o prezentare a ofertei turistice naționale.