Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a recepționat un lot de donație, care este estimat în sumă de peste 163 mii de dolari. Ajutorul a fost oferit de Organizația Internațională pentru Migrație din Moldova și Biroului Departamentului SUA pentru Populație, Refugiați și Migrațiune.
Lotul cuprinde aeroterme, generatoare, containere (wc, băi), căptușeli pentru corturi, dar și un excavator, care urmează a fi repartizate în subdiviziunile IGSU întru consolidarea capacității în domeniul gestionării fluxului de refugiați.
Ceremonia de transmitere a lotului umanitar a fost desfășurată la sediul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență de pe strada Gheorghe Asachi 69 din municipiul Chișinău.
Șeful adjunct al Inspectoratului, Alexandr Tatarov a subliniat importanța dotării subdiviziunilor Inspectoratului cu tehnică performantă, care va intensifica și întări capacitățile de reacționare a salvatorilor și pompierilor la situații de criză și urgență.