Doi candidați propuși de Parlament la funcții în Consiuliul Superior al Magistraturii (CSM) au promovat evaluarea. Este vorba de Tatiana Ciaglic și Ion Guzun, iar deciziile Comisiei au fost transmise candidaților și instituției responsabile de organizarea concursului, în cazul dat Parlamentul, anunță Comisia Pre-Vetting.
Tatiana Ciaglic și Ion Guzun au anunțat că acceptă publicarea deciziilor, care vor fi plasate pe pagina web a Comisiei.
Potrivit prevederilor Legii nr. 26/2022, orice decizia poate fi contestată la Curtea Supremă de Justiție, în termen de 5 zile din data recepționării.
La sfârșitul săptămânii trecute, Comisia Pre-Vetting a încheiat audierea candidaților non-judecători la funcții în CSM, rămași concurs.
Din cei 12 candidați cu experiență profesională în domeniul dreptului sau în alt domeniu relevant, incluși în lista transmisă Comisiei Pre-Vetting de Parlament, la audieri au participat șapte candidați, întrucât doi s-au retras din concurs, alți doi nu au depus la timp declarația pentru 5 ani, nepromovând astfel evaluarea, iar un candidat a solicitat să fie evaluat fără a participa la audieri.
Prin urmare, până în acest moment, doi candidați au promovat evaluarea, patru candidați nu au promovat evaluarea, iar alți cinci candidați așteaptă deciziile Comisiei Pre-Vetting pentru a putea deveni eligibili pentru o funcție de membru în CSM.
La începutul lunii februarie, Comisia Pre-Vetting a finalizat evaluarea candidaților la CSM, din rândul judecătorilor, cu 5 decizii de promovare și 23 de decizii de nepromovare.
Cei cinci candidații care au promovat evaluarea sunt magistrați din cadrul instanțelor de fond. Candidații care au picat evaluarea continuă să activeze în sistemul judecătoresc, dar nu mai pot participa la concursul pentru ocuparea funcției de membru în CSM.