Un bărbat de 29 de ani a fost condamnat la cinci ani de închisoare pentru săvârșirea a 16 episoade de furt, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis. Decizia a fost luată pe 9 martie, de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Prejudiciul material cauzat victimelor se ridică la 121.550 de lei.
Mai exact, bărbatul a fost învinuit că în perioada lunilor iunie - noiembrie 2022, atât de la persoane fizice cât și din unele centre comerciale, ar fi furat bunuri cum ar fi: biciclete, trotinete, portmonee și telefoane mobile.
Inculpatul a pledat vinovat în săvârșirea faptelor de care a fost acuzat.
În privința acestuia, a fost aplicată măsura preventivă – arestul preventiv, până la intrarea sentinței de condamnare în vigoare.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Chișinău.