O aplicație mobilă pentru călători privind timpul de sosire a transportului public în stații a fost lansată miercuri, 15 martie, de Primăria municipiului Chișinău. Platforma funcționează prin aplicația „Tranzy” și este disponibilă pentru a fi descărcată din Google Play și App Store.
În prezent, sunt instalate trackere GPS în 374 de troleibuze (alte 26 vor fi instalate pe unitățile achiziționate pentru anul 2023) și pe 210 autobuze, potrivit Primăriei Chișinău.
Miercuri, în cadrul evenimentului de lansare, au fost prezentate detalii despre funcționalitatea și utilizarea platformei de mobilitate urbană, care este în regim de testare.
Potrivit primarului Ion Ceban, în urma licitației organizate au fost încheiate contracte de prestare a serviciilor de achiziționare de date GPS pentru cele peste 600 de unități, dintre care 400 de troleibuze şi 210 autobuze, cu compania câștigătoare Arobs Trackgps SRL în valoare de peste 3,3 milioane de lei pe un termen de 24 de luni.
În cadrul licitaţiei publice au fost achiziţionate serviciile sistemului informatic „Tranzy AI” în sumă totală de 15 mii de euro pe durata unui an.
Ceban menționează că aplicația propriu-zisă a fost pusă la dispoziția Primăriei municipiului Chișinău cu titlu gratuit pe o perioada de 6 ani, iar plata este necesară pentru a asigura mentenanța sistemului, dezvoltarea, precum și serviciile conexe și auxiliare, inclusiv harta interactivă.
„În costul perceput sunt incluse două sisteme de gestionare a flotei de vehicule a operatorilor de transport RTEC și PUA respectiv, pentru optimizarea, eficientizarea și monitorizarea în timp real a unităților de transport pe rețea, cu posibilitatea de a reacționa operativ la diferite incidente neprevăzute”, susține Ceban.
Primăria Chișinău informează că aplicația „Tranzy” este deja utilizată cu succes în două orașe din România: Cluj Napoca și Iași.