Cât încă poliția nu poate ieși în stradă cu aparatele de testare a drogurilor, singura posibilitate de depistare a acestor substanțe este testarea în laborator. Această procedură durează aproximativ 10 minute și presupune mai mulți pași. Pentru a vedea cum se desfășoară tot acest proces, reporterul „Moldova gândește”, Constantin, s-a testat personal. Ce a arătat testul, vedeți imediat.
În momentul de față, testarea la consumul de droguri se face doar în cadrul Dispensarului Republican de Narcologie.
„Dacă pacientul dorește să treacă expertiza voluntar, la cerere, se îndeplinește așa un formular. După ce s-a completat, trecem chiar la expertiza propriu-zisă. Se începe de la alcotester”, a explicat medicul superior la Dispensarul Republican de Narcologie, Vladimir Apostol.
Am vrut să vedem cum se face această testare și cum sunt obținute rezultatele. Pentru că nu am găsit o persoană care să fie supusă unui asemenea test, am decis să experimentăm pe noi.
„- E sigilat, împachetat, de unică folosință. - E aceeași procedură ca la testarea în trafic, da? - În principiu da. Uitați-vă, de fața dumneavoastră îl despachetăm. Dumneavoastră vă luați aer deajuns, suflați în tub fără întrerupere. Când e de ajuns eu vă spun. Suflăm fără să ne oprim. Așteptăm rezultatul. - Ce scrie aici? - 0,0. Deci ăsta e primul pas. - Da”.
După testarea pentru depistarea vaporilor de alcool, se trece la următoarea procedură: cea care va depista dacă există substanțe narcotice în organism. În acest caz, e nevoie de testul la urină.
Atunci când se prelevează probe de urină, pacientul este întotdeauna însoțit de un cadru medical, în funcție de sexul pacientului. În acest mod, se evită prelevarea probelor de către o altă persoană.
Pentru a determina dacă există substanțe narcotice, trebuie să așteptăm 5 minute. Dacă rezultatul preliminar este unul pozitiv, se vor preleva și probe de sânge pentru un rezultat final.
„- Deci, cum se citește testul? - Când apar două liniuțe, înseamnă că e negativ. Atunci când apare numai una, e pozitiv. Și ne uităm la care dintre substanțe. Avem aici morfină/opiacee, THC (cannabis), benzodiazepinele (medicamente), amfetamine, metamfetamine și cocaină. Iată acestea sunt cele șase substanțe pe care le testăm. - Dar dacă vreun șofer consumă droguri sintetice, le puteți testa aici? - Nu. Doar la laborator, prin probe de sânge, dacă este suspect. - Deci doar dacă are un comportament suspect i se prelevă sânge, în rest nu, asta e toată procedura? - Da”.
Referitor la folosirea testelor în stradă de către agenții de patrulare, medicul are o oarecare reticență, considerând că testele de laborator sunt mult mai precise.
„Eu socot că atunci când este suspecție, nu văd o problemă să fie adus șoferul la mine. - Dar dumneavoastră cum vedeți în ultima perioadă, a crescut numărul de cazuri cu șoferi care sunt depistați sub influența drogurilor? - Da. Dacă să comparăm cu câțiva ani în urmă, da. Și pe zi ce trece numărul crește mai mult. - Deci este o problemă? - Da. Mai ales tinerii consumă, asta e o problemă”.
Pentru a nu crea confuzii, șoferii sunt îndemnați ca, înainte de a urca la volan, să nu consume produse alimentare ce conțin mac. S-ar putea, spun specialiștii, să influențeze rezultatul la opium.
Un reportaj de Constantin Niculae
Imagine de Vlad Glinjan
Montaj de Constantin Niculae