„Вышиванка”, așa cum spun ucrainenii cămășii populare, cunoscută în Republica Moldova drept ie, este sărbătorită anual, în a treia zi de joi din luna mai. Cu această ocazie, pe 19 mai, mai mulți ucraineni s-au adunat în scuarul Catedralei Mitropolitane.
Cei prezenți au arborat steagurile Ucrainei, Republicii Moldova și UE. Totodată, au intonat imnurile de stat și au cântat melodii tradiționale ucrainene.
Ziua Internațională a Cămășii Ucrainene a fost instituită în 2006 de un grup de studenți din Cernăuți, iar în Republica Moldova, este celebrată din 2011.