În Chișinău, 93 la sută din blocurile locative au fost conectate la agentul termic. Peste 2500 de blocuri au deja căldură, iar alte 200 ar urma să fie conectate.
Totuși, unii locuitori ai Capitalei au sesizat primăria referitor la anumite probleme. Oamenii se plâng că deși blocurile în care locuiesc sunt conectate la agent termic, căldura nu ajunge în apartamente.
Reprezentații de la Termoelectrica au spus că vor emite un comunicat prin care vor aduce claritate cu privire la acest aspect.
Reprezentanții primăriei au dat asigurări că restul blocurilor locative care încă nu au căldură urmează să fie conectate pe parcursul săptămânii curente.
Totodată, reamintim că locuitorii capitalei care nu au scris cerere la termoelectrica pentru conectare la agent termic, sunt îndemnați să o facă în cel mai scurt timp.