Weekendul înseamnă dorință de relaxare. Unele mai aproape de Chișinău, altele mai îndepărtate, în țară există și colțișoare de natură mai puțin știute, unde odihna nu vine neapărat la pachet cu îmbulzeala orașului.
Echipa TV8.md vă prezintă noi obiective turistice uimitoare din satele Văsieni și Ulmu:
Muzeul de istorie şi etnografie din satul Văsieni este unul dintre cele mai apreciate din raionul Ialoveni, fiind întemeiat mai multe decenii în urmă. Activitățile de constituire a instituției au început în anul 1979, sub conducerea profesorului local Anatol Candu.
Pe parcursul anilor aici a fost acumulat un important fond muzeal, iar sub egida muzeului, satul Văsieni a devenit gazda mai multor evenimente de promovare a istoriei şi culturii locale, cu tendința de a fi tradiționale. Printre cele mai vechi exponate sunt fragmente ale unor animale preistorice, care ar avea milioane de ani.
Mănăstirea Ulmu este o mănăstire de maici amplasată în partea centrală a Republicii Moldova lângă localitatea Ulmu din raionul Ialoveni, la o depărtare de 35 km vest de Chișinău. Mănăstirea a fost fondată în 2004 și aparține de Mitropolia Basarabiei.