Un grup de moldoveni din diasporă s-a adunat în fața Colosseumului din Roma pentru a susține parcursul european al Republicii Moldova. Aceștia au menționat că își doresc să revină acasă și i-au urat Moldovei „drum bun în lumea europeană”.
„Moldovenii de la Roma s-au unit. N-am putut veni la Chișinău. Suntem toți aici, suntem cu inima spre țară. Vă iubim și vă chemăm acasă, în Europa mare, alături de toți moldovenii. Noi vrem acasă. Moldova vrea în Europa”, a spus un bărbat.
„Europa este calea deschisă a nepoților noștri, iar dânșii au tot meritul să pășească într-o lume nouă, plină de noi perspective. Noi, părinții, bunicii, suntem obligați să le oferim acest viitor. Statul nostru va fi un stat liber, alături de alte state europene, un stat care va putea prospera sun diferite aspecte economice, sfere de dezvoltate a societății noastre.
Noi, diaspora, am plecat din țară, dar țara nu a plecat din noi, am luat împreună cu noi dragostea de țară, de patrie, limbă, grai, de sfântul tricolor. Drum bun, Moldova, într-o lume nouă, curată, prosperă. Drum bun, Moldova, în lumea europeană! Trăiască Europa!”, a menționat o femeie.
Moldovenii din Italia au ținut să-i mulțumească președintei Maia Sandu: „Aducem astăzi mulțumiri onoratei noastre președinte. Datorită ei, astăzi se face istorie. Suntem cu Maia Sandu”.
video: fb/Radu Buimestru
TV8.md reamintește că pe 21 mai, în Piața Marii Adunări Naționale, începând cu ora 11:00, a avut loc Adunarea Națională „Moldova Europeană”. Evenimentul a fost deschis oficial prin intonarea imnului de stat de către soprana Valentina Naforniță. Ulterior, a răsunat imnul Europei, „Odă Bucuriei”.
Pe scena din PMAN au ținut pe rând discursuri președinta Maia Sandu, președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, marele compozitor Eugen Doga, scriitoarea Tatiana Țîbuleac, artistul Cristofor Aldea-Teodorovici, sportiva Anastasia Nichita și alți oameni de cultură.