Sunt puține șanse ca la iarna viitoare să achităm mai puțin decât în prezent pentru gazul consumat. Cel puțin asta sugerează șeful Moldovagaz. Potrivit lui Vadim Ceban, există o precondiție clară ca gazul să se ieftinească - mai exact, prețul de achiziție ar trebui să coboare, în trimestrul patru, până la cel puțin 550 de dolari.
Prognozele președintelui Consiliului de Administrație al Moldovagaz nu sunt însă prea optimiste. „În trimestrul patru, după prognozele noastre, vom cumpăra gazul cu 600 de dolari, deci premize nu sunt”, a punctat Vadim Ceban în cadrul ediției de joi, 21 septembrie, a emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8.
În prezent, Republica Moldova cumpără gaz natural cu circa 750 de dolari, a mai declarat Vadim Ceban.