Prima luptătoare din Republica Moldova, calificată la Jocurile Olimpice 2024, Anastasia Nichita, a revenit acasă. Această a fost întâmpinată la vamă cu flori și fanfară.
Polițiștii de frontieră, care sunt și colegii de muncă ai Anastasiei, i-au transmis urări și recunoștință.
Reamintim că Anastasia Nichita a devenit prima reprezentantă a Republicii Moldova, calificată la proba de lupte, la Jocurile Olimpice de vară de la Paris din anul viitor.
Sportiva noastră s-a calificat în finala mare a categoriei de greutate de până la 57 kg, după ce a trecut în semifinalele Campionatelor Mondiale de lupte de turcoaica Elvira Kamaloglu.
Anul acesta, reprezentanta de la Centrul de Pregătire a Loturilor Naționale a devenit și campioană europeană la seniori.
video: t.me/politiadefrontiera