Circulația rutieră pe viaductul de la Botanica a fost reorganizată. Pe tronsonul cuprins între străzile București și Hristo Botev a fost adăugată o bandă dedicată deplasării transportului public.
Potrivit primarului municipiului Chișinău, Ion Ceban, o bandă de circulație a unităților de transport public urmează să fie adăugată și pe strada Ciuflea, pe direcția dinspre Botanica spre Centru.
Benzile dedicate circulației autobuzelor și troleibuzelor au început a fi aplicate la Chișinău în anul 2020.
Primele au fost marcate pe străzile Alexandr Pușkin, Mitropolit Bănulescu-Bodoni, Constantin Tănase, și Grigore Vieru. Alte străzi au fost marcate în anul 2022. Este vorba despre Ion Creangă, Ștefan cel Mare și Sfânt, Renașterii Naționale și Bogdan Voievod, iar în prezent Viaductul.
Urmează a fi aplicate benzi speciale pe străzile Gheorghe Asachi, Alexei Mateevici, Alba Iulia, Iuri Gagarin, Constantin Negruzzi, Ciuflea, Constantin Tănase, Vasile Alecsandri, Alecu Russo și Mircea cel Bătrân. În prezent, pe străzile din Chișinău sunt nouă benzi dedicate transportului public.