Suntem țară candidată pentru aderarea la UE și vrem să inițiem negocieri de aderare cât mai curând posibil. Cel puțin despre asta au vorbit Președintele Parlamentului Igor Grosu și ambasadorul SUA la Chișinău, Kent Logsdon. Cei doi au mai abordat și subiectul ce ține de ultimele evenimente din țară.
,,În context, am vorbit despre agenda parlamentară și efortul nostru de transformare în domeniile cheie - reforma justiției, combaterea corupției, crearea mediului de afaceri, consolidarea sectorului de securitate. Contăm în continuare pe sprijinul partenerilor în a duce la capăt reformele inițiate", a scris Grosu într-un mesaj pe Facebook.
În cadrul discuției, cei doi au apreciat relațiile bilaterale foarte bune, pe care le avem cu SUA.
Igor Grosu a mulțumit pentru asistența pe care Statele Unite ne-o acordă în această activitate complicată.