Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat că va pune capăt armistițiului în Gaza și că armata israeliană va relua lupta împotriva Hamas dacă gruparea militantă palestiniană nu eliberează ostaticii până sâmbătă la prânz. În răspuns, gruparea islamistă a respins cererea președintelui american. Pe acest fundal, Egiptul intenţionează să „prezinte o viziune globală pentru reconstrucţia" Fâşiei Gaza.
În același timp, secretarul general al Organizației Națiunilor Unite (ONU) a condamnat marți moartea unui angajat al Programului Alimentar Mondial (PAM) al organizației deținut „arbitrar” de către rebelii houthi în nordul Yemenului.
UPDATE Gruparea islamistă palestiniană Hamas a respins cererea preşedintelui american Donald Trump de a-i elibera pe toţi ostaticii până sâmbătă la prânz, transmite Digi24. Purtătorul de cuvânt al Hamas, Sami Abu Zuhri, a declarat marţi pentru dpa că respectarea termenilor acordului reprezintă singura modalitate de a garanta predarea ostaticilor către Israel. Limbajul ameninţărilor este deplasat şi nu face decât să complice lucrurile, a afirmat oficialul.
UPDATE Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat marți seară că va pune capăt armistițiului în Gaza și că armata israeliană va relua lupta împotriva Hamas dacă gruparea militantă palestiniană nu eliberează ostaticii până sâmbătă la prânz, informează Reuters, citat de Agerpres. Anunțul premierului israelian a venit după ce Netanyahu s-a întâlnit cu câțiva miniștri cheie, între care miniștrii apărării, afacerilor externe și securității naționale, despre care a spus că l-au susținut în totalitate. „Dacă Hamas nu eliberează ostaticii până sâmbătă la prânz - încetarea focului se va încheia, iar IDF (armata israeliană - n.r.) va reveni la lupte intense până când Hamas este în sfârșit înfrântă”, a declarat Netanyahu.
video: yt/The Times and The Sunday Times
UPDATE Secretarul general al Organizației Națiunilor Unite (ONU) a condamnat marți moartea unui angajat al Programului Alimentar Mondial (PAM) al organizației, deținut „arbitrar” de către rebelii houthi în nordul Yemenului, denunțând „o tragedie” și cerând o anchetă, informează AFP, citat de Agerpres. Este vorba de unul dintre cei „șapte angajați locali (yemeniți) deținuți arbitrar începând din 23 ianuarie”, a anunțat PAM într-un comunicat, precizând că bărbatul care avea un contract cu ONU din 2017 lasă în urma lui o soție și doi copii.
UPDATE Egiptul intenţionează să „prezinte o viziune globală pentru reconstrucţia" Fâşiei Gaza, care va garanta menţinerea palestinienilor pe pământul lor, a anunţat marţi Ministerul Afacerilor Externe egiptean, transmite Digi24. Egiptul „speră să coopereze" cu administraţia preşedintelui american Donald Trump în scopul de „a ajunge la o reglementare echitabilă a cauzei palestiniene", după ce acesta a declarat că ar putea suspenda ajutorul SUA pentru Egipt şi Iordania dacă ele vor refuza să conlucreze la proiectul său pentru preluarea controlului în Fâşia Gaza şi strămutarea populaţiei palestiniene către aceste ţări. Egiptul preconizează un plan care să permită reconstruirea Fâşiei Gaza „de o manieră clară şi decisivă, ce ar garanta că poporul palestinian va rămâne pe pământul său, şi în conformitate cu drepturile legitime şi legale ale acestui popor".
UPDATE Refacerea și reconstrucția Fâșiei Gaza, devastată de peste un an de război, vor necesita mai mult de 53 miliarde de dolari, dintre care peste 20 miliarde în primii trei ani, potrivit unei estimări a ONU publicate marți, transmite AFP, citat de Agerpres. „Sumele necesare refacerii și reconstrucției pe termen scurt, mediu și lung în Fâșia Gaza sunt estimate la 53,142 miliarde de dolari. Din această sumă, finanțarea necesară pe termen scurt pentru primii trei ani este estimată la circa 20,568 miliarde de dolari”, a scris secretarul general al ONU, Antonio Guterres, într-un raport către Adunarea Generală.
UPDATE La aproape 500 de zile după ce luptători înarmați ai Hamas răpit dintr-un adăpost anti-bombă din sudul Israelului, Alon Ohel a reușit să transmită un mesaj din tunelul din Gaza, unde este deținut de militanții palestinieni, relatează Reuters, citat de Adevărul. Ohel I-a trimis o urare de ziua de naștere surorii sale prin alți doi ostatici care erau ținuți în același tunel cu el și au fost eliberați sâmbătă, a spus mama sa, Idit Ohel. Femeia este nespus de bucuroasă să știe că fiul ei este în viață, dar acum nu poate dormi după ce a aflat condițiile captivității acestuia. „Alon a fost în tuneluri în tot acest timp”, a declarat Ohel pentru Reuters într-un interviu. „(El) nu a văzut lumina soarelui, nu mai știe să facă diferența dintre zi și noapte, a primit puțină mâncare – aproximativ o (bucata) de pâine pe zi”.Ohel, un pianist, a împlinit luni 24 de ani. El a fost rănit de o grenadă aruncată în adăpostul unde se refugiase împreună cu aproape 30 de persoane la 7 octombrie 2023, în timp ce aceștia fugeau din calea atacului condus de luptători înarmați ai Hamas la un festival de muzică.