Șefa Serviciului Arhivă Soroca și un angajat social din cadrul Direcției Generale Asistență Socială, Protecție a Familiei și Copilului (DASPF) Soroca, bănuiți de comiterea infracțiunii de trafic de influență, au fost trimiși pe banca acuzațiilor. Procuratura Anticorupție (PA) anunță finisarea urmăririi penale și remiterea în instanța de judecată pentru examinare în fond a cauzei penale de învinuire a acestora.
Potrivit procurorilor, fapta inculpaților a fost calificată drept trafic de influență săvârșită de două persoane în proporții mari.
„S-a constatat că șefa Serviciului Arhivă Soroca susținând împreună cu complicele său lucrătoare socială din cadrul DASPF Soroca, că ar avea influență asupra unor persoane cu funcție de demnitate publică din cadrul sistemului judecătoresc și anume din cadrul Judecătoriei Soroca, în vederea determinării acestora să îndeplinească acțiuni în exercitarea funcțiilor sale și anume să adopte o sentință de condamnare favorabilă în privința unui locuitor al or. Soroca învinuit de comiterea infracțiunii prevăzute de art. 217/1 alin. (4) lit. b) și d) Cod penal, personal au pretins și au primit în perioada lunilor decembrie 2020 – ianuarie 2021 de la rudele acestuia din urmă, mijloace bănești ce nu li se cuvin în sumă totală de 11050 de euro”, precizează PA.
Dacă vor fi găsiți vinovați de comiterea infracțiunii, inculpații riscă o pedeapsă cu amendă în mărime de la 150.000 de lei până la 200.000 de lei sau închisoare de la 2 la 7 ani.
Abonează-te la pagina de Telegram TV8.md pentru a fi la curent: t.me/tv8md




























































