Impactul războiului din Ucraina deja se face simțit în economia Republicii Moldova. Printre primii care au tras un semnal de alarmă sunt agenții economici, care importă și comercializează materiale de construcții. În timp ce unele afaceri au rămas fără materie primă, iar importul din alte state costă mult mai scump decât până acum, altele și-au trimis deja angajații în șomaj tehnic. În ultimele săptămâni, practic totul s-a scumpit, iar potrivit experților, prețurile vor continua să crească.
Acest bărbat, ne-a spus că, firma la care lucrează, vinde uși, iar războiul din Ucraina a afectat direct această afacere. Asta deoarece ușile erau aduse din Ucraina și Rusia. Acum, ei vând doar ceea ce a mai rămas prin depozite.
„ - Acum uși nu se mai aduc din cauza războiului. La noi au stat două mașini cu marfă, în Ucraina, și le-au întors înapoi, adică le-au confiscat ucrainenii. - Și mai aveți în stoc? - Mai avem oleacă. ”
„ - Pentru o lună maximum. - Și după, ce o să faceți? - Peste o lună o să stăm acasă, n-o să mai vindem uși.”
Prețurile au crescut însă foarte mult de când a început războiul. Mai exact prețul ușilor aduse din Rusia a crescut cu cel puțin 600 de lei, în timp ce ușile care mai sunt în stoc din Ucraina sunt mai scumpe cu 300 de lei, iar în următoarea perioadă prețul lor ar putea crește și mai mult.
„ - Acum e 3200, da în luna septembrie era 2200. În noiembrie s-au scumpit la 2600 și acum în maximum 10 zile au ajuns la 3200. - Și cu cât credeți că o să se mai scumpească? - Încă cu cel puțin 600 de lei. O să fie la 4000 de lei, le ajung pe cele din lemn.”
Sunt afectate și firmele care vând gresie și faianță. Proprietarul unei astfel de afaceri ne-a spus că, din cauza războiului, a întrerupt importul din Rusia și Ucraina. Acesta spune că, din fericire, deocamdată, își poate permite să mențină prețurile vechi, deoarece ei importă gresie și faianță și din alte țări. Totuși, dacă războiul nu va înceta, situația ar putea fi mult mai gravă, ne-a mai spus acesta.
„Vă dați seama, gazul s-a ridicat la 600%, costurile s-au ridicat extraordinar. Plus la asta, italienii ne-au anunțat că mai au rezerve pe o lună-două, din cauza că Donbasul este producătorul nr. 1 pe materie primă de calitate înaltă. Și deci e o problemă mare.”
Și mai grav este că unele firme deja au rămas fără materie primă, iar din acest motiv, angajații au fost trimiși în șomaj tehnic.
„Avem prieteni care au lăsat acasă sute de angajați, foarte mulți. Vă dați seama că lucrurile s-au întâmplat de azi pe mâine și nu știu ce să facă. Avem prieteni care importă parchet din Ucraina, care au fost fabricile închise, au lăsat personalul acasă.”
Contactat de TV8, expertul economic, Alexandru Fala, ne-a spus că, din cauza războiului din Ucraina, afacerile se vor confrunta cu probleme legate de logistică, dar că acestea nu vor fi catastrofale.
„Evident că sunt costuri de transport, trebuie contracte de negociat, alte condiții, sunt costuri noi, pe care putem să le resimțim. Sectorul este afectat, dar nu va fi doborât.”
Acum, proprietarii firmelor spun că achită de cinci ori mai mult pentru importul materiei prime și a altor bunuri, deoarece trebuie să ocolească Ucraina. Nici transportul maritim nu mai poate intra prin portul de la Odesa.