Președinta Maia Sandu se arată nemulțumită de tergiversarea examinării dosarelor de rezonanță de către instanțele de judecată. În acest context, a cerut Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) să vină cu o soluție, chiar dacă este necesar crearea unei instanțe specializate.
Declarațiile au fost făcute în cadrul unui briefing de presă, după ședința Consiliului Suprem de Securitate.
„Procurorul general interimar a prezentat un raport pe mai multe dosare care au fost finalizate și transmise în judecată, iar din instanța de judecată nu am mai auzit nimic de ele și nu s-a mai întâmplat nimic. Aici am cerut CSM să vino cu o soluție pentru dosarele mari de corupție, chiar dacă asta înseamnă crearea unei instanțe specializate sau a unor complete specializate. Așteptăm această soluție până la sfârșitul acestei luni”, a precizat Maia Sandu.
Totodată, președinta a precizat că în calitate de soluție a fost propusă elaborarea unui mecanism „strict de responsabilizare în ceea ce privește scurgerile de informații și alte exemple care încalcă documentarea și discreditează procesul anchetei”.
„Am discutat despre subiectul privind lipsa finalității pe dosarele mari de corupție. Cunoaștem când avocații apărării, în mod deliberat, tergiversează dosarele folosind posibilitățile pe care le oferă legislația actuală. Am discutat cum să fie eliminată această posibilitate de abuz, chiar dacă înseamnă modificarea cadrului legal”, a mai afirmat șefa statului.
Președinta a mai precizat că Procuratura Generală (PG) a pus sechestre de circa 7 miliarde de lei, însă acest fapt nu este suficient, pentru că banii trebuie să ajungă în bugetul statului.
„PG ne-a spus că astăzi sunt puse sechestre pe 7 miliarde de lei, dar noi vrem să discutăm despre bani confiscați, nu sechestrați. Am cerut să se vină cu o propunere de consolidare a Agenția de Recuperare a Bunurilor Infracționale (ARBI). Faptul că banii sunt sechestrați, dar nu confiscați se întâmplă la fel din cauza tergiversării dosarelor. Am accentuat necesitatea aplicării mecanismului de confiscare extinsă, instrumente sunt, ele trebuie doar folosite și instanțele de judecată trebuie să se apuce de lucru”, a conchis Maia Sandu.
Abonează-te la pagina de Telegram TV8.md pentru a fi la curent: t.me/tv8md
































































