„Șor clatină luntrea stabilității politice a Republicii Moldova”, o spune comentatorul politic, Anatol Țăranu. Totuși, acesta nu ar fi un pericol politic pentru actuala guvernare, susține analistul politic, Ilian Cașu. Pe de altă parte, deputatul PAS, Adrian Baluțel, subliniază că Partidul „Șor” încearcă să destabilizeze situația din țară pentru „a arăta în fața Moscovei că ei pot lua locul Partidului Socialiștilor”. Declarațiile au fost făcute în cadrul ediției din 20 septembrie a emisiunii „Freedom” de la TV8.
Potrivit lui Anatol Țăranu, guvernarea ar beneficia de pe urma protestului Partidului „Șor”.
„Guvernarea are beneficii din cauza protestului organizat de Șor. Șor a ocupat locul protestatarilor autentici și i-a împins din zona vulnerabilă pentru guvernare undeva la periferie. Este o ipoteză care stă bine în picioare.
Dacă în fața Parlamentului și a Președinției ar fi fost protestatari de bună-credință, care au fost îndemnați de oameni care au o reputație ireproșabilă, eu cred că guvernarea ar fi avut mai multe probleme decât acum. Guvernarea poate fi relativ calmă, fiindcă luntrea este clătinată. Șor clatină luntrea stabilității politice a Republicii Moldova și aceste valuri vor avea repercusiuni, indiscutabil”, a declarat comentatorul politic.
Și analistul politic Ilian Cașu crede că „ar fi convenabil politic guvernării ca Șor să fie fruntașul mișcării protestatare, pentru că este o figură discreditată, bănuit că este principalul suspect a celei mai mari crime comise împotriva Republicii Molodva și asumându-și rolul de pseudofruntaș, el nu poate să intensifice valul de nemulțumiri împotriva actualei guvernări.
Una din mizele protestului a fost să vadă chiar Șor dacă cetățeni neremunerați vin conștient să-și manifeste dezacordul împotriva actualei guvernări. Au fost diferiți, grosul a fost organizat de Partidul Șor, dar nu în măsură ca să prezinte un pericol politic pentru guvernare sau să destabilizeze”, a menționat Cașu.
„Chișinăuienii practic nu au susținut protestul, au fost foarte puțini. A fost un protest al oamenilor aduși cu autobuzele”, a adăugat Anatol Țăranu.
În opinia secretarului general al Platformei „DA”, cetățenii care au venit la protest „sunt rezultatul activității tuturor guvernărilor de până acum și acum nu au altă șansă decât să-și vândă ziua pentru a supraviețui.
Faptul că Șor a încercat să ia prăjina și să iasă primul este și un plus pentru guvernare, pentru că nemulțumirile au crescut în lanț, însă demnitatea oamenilor este mai presus și nu vor să se asocieze cu un fugar pentru o viață mai bună, care e clar că n-o să se întâmple cu aceste persoane”.
De cealaltă parte, deputatul PAS, Adrian Baluțel, consideră că protestul este „efortul Partidului Șor de a destabiliza situația din țară și a arăta în fața Moscovei că ei pot lua locul Partidului Socialiștilor, este un mascarad al Partidului Șor”.
Totodată, acesta nu este de acord că protestul aduce beneficii, pentru că „guvernarea a demonstrat, noi înțelegem că țara trece printr-o situație complicată, sunt grupuri de oameni afectate grav, dar cu fiecare din ei suntem gata să discutăm, este libertatea lor să iasă la protest”.
TV8.md reamintește că pe 18 septembrie, mai mulți oameni au venit la protestul organizat de Partidul „Șor” și au instalat corturi în fața Parlamentului.
La protest au fost prezenți reprezentanții Partidului „Șor”, simpatizanți, deputați, primari și mai mulți consilieri din diferite colțuri ale țării. Unul dintre liderii protestului, președintele raionului Orhei, Dinu Țurcanu, a anunțat că protestele pașnice vor continua până când PAS nu va pleca de la putere.
Oamenii au protestat față de scumpirile din țară, față de crizele care nu mai contenesc și față de inacțiunile guvernării.
Liderul Partidului Șor, Ilan Șor, a apărut doar online, comunicând cu oamenii prin intermediul unui televizor care a fost adus în fața protestatarilor și a declarat că proteste similare vor fi organizate în fiecare duminică.
Mulțimea s-a deplasat în coloane din mai multe regiuni ale Chișinăului, blocând bulevardul Ștefan cel Mare.
Reprezentanții Guvernului și Președinției susțin că într-un stat democrat, fiecare om este liber să iasă să protesteze.
Abonează-te la pagina de Telegram TV8.md pentru a fi la curent: t.me/tv8md
































































