Forțele ruse au lovit în dimineața zilei de 19 octombrie, o instalație energetică din orașul Krivoi Rog din regiunea Dnepropetrovsk, transmite The Kyiv Independent. Astfel, mai multe localități din regiune și o zonă din orașul natal al președintelui Volodimir Zelenski, Krivoi Rog, au rămas fără energie electrică. Totodată, liderul de la Kremlin a decretat legea marțială în regiunile anexate, iar un oficial de la Chișinău a anunțat despre pericolul care persistă la uriașul depozit de muniții din stânga Nistrului.
UPDATE Administraţia Joseph Biden a catalogat, miercuri seară, drept "tactică disperată" decizia preşedintelui Rusiei, Vladimir Putin, de a institui legea marţială în regiunile ucrainene anexate în mod unilateral. "Nu trebuie să fie nicio surpriză pentru nimeni că Rusia recurge la tactici disperate pentru a încerca să exercite control în aceste zone", a declarat Vedant Patel, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat de la Washington, potrivit agenţiei Reuters, scrie Mediafax.
UPDATE Regimul de alertă întărit la Moscova, anunţat miercuri de preşedintele rus Vladimir Putin, nu va duce "în acest stadiu" la schimbări în viaţa de zi cu zi a locuitorilor capitalei ruse, a afirmat primarul Moscovei, Serghei Sobianin, informează AFP, potrivit Agerpres.
UPDATE O rachetă rusească a lovit miercuri o termocentrală importantă din Burştin, în vestul Ucrainei, a anunţat guvernatoarea regiunii Ivano-Frankivs, Svitlana Onişciuk, citată de Reuters.
UPDATE Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, a anulat vizita programată joi la Kiev din motive de securitate, a anunţat miercuri biroul său de presă, citat iniţial de cotidianul german Bild. Un oficial al biroului prezidenţial a precizat că autorităţile germane din securitate şi ministerul german de externe l-au sfătuit pe preşedintele Steinmeier să nu plece spre Kiev, notează Rador.
UPDATE Comandanții forțelor rusești au organizat o afacere în contextul războiului din Ucraina și propun propriilor soldați de pe front să se odihnească în schimbul unor sume de câteva mii de ruble pe zi - transmite Centrul de Comunicații Strategice (StratCom) al Forțelor Armate ale Ucrainei, relatează Rador. Afirmația nu a fost confirmată și de Federația Rusă. "Dacă un militar nu vrea să fie în prima linie, trebuie să plătească și va fi dus în spate. Acest gen de afaceri militare este cel mai des întâlnit în zonele fierbinți ale frontului, unde unitățile armatei ruse suferă pierderi și fiecare oră petrecută în tranșee poate fi ultima" - explică centrul ucrainean, într-o postare pe Telegram.
UPDATE Cei doi piloți ruși riscă ani grei de închisoare după ce s-au ejectat dintr-un bombardier de tip Su-34 care s-a prăbușit în curtea unui bloc de locuințe din orașul Eisk, situat la Marea Azov. Treisprezece persoane au murit în urma acestui incident.
UPDATE Secretarul Consiliului de securitate rus, Nikolai Patruşev, a declarat miercuri, 19 octombrie, că aproximativ 5 milioane de locuitori din teritoriile anexate de Moscova - Lugansk, Doneţk, Herson şi Zaporojie - se află în prezent în Rusia, relatează AFP.
UPDATE Brigada Mecanizată a 93-a Independentă Kholodnyi Yar, a Forțelor Terestre ucrainene, a lansat un videoclip în care se poate observa cum după un atac asupra unui tanc rusesc unul dintre membrii echipajului își abandonează camarazii, relatează publicația ucraineană Glavkom.
UPDATE Mai mulți analiști internaționali iau în calcul că Herson ar putea fi locul în care Vladimir Putin ar urma să folosească o armă nucleară tactică. Potrivit agenției Reuters, care citează surse din interiorul Kremlinului, în prezent Vladimir Putin încă deține "pe deplin" controlul puterii de decizie. Președintele rus este însă presat de oamenii din jurul său care mizează totul pe cartea victoriei militare, notează Antena3.
UPDATE Israelul va ajuta Ucraina să dezvolte un sistem de alertă de apărare aeriană, a anunţat miercuri ministrul israelian al apărării, Benny Gantz, dar ţara nu intenţionează să livreze sisteme de arme, conform CNN.
UPDATE Camera superioară a Parlamentului Rusiei, Consiliul Federaţiei, a aprobat decretul prezidenţial ce instituie legea marţială în patru noi regiuni, transmite Reuters.
UPDATE Scriitorul francez Thierry Wolton, autor de cărți despre comunism, spune la RFI că războiul din Ucraina este un cadou geopolitic pentru Xi Jinping care profită de situație să observe rezistența occidentalilor.
UPDATE Administraţia rusă din Mariupol, oraş ucrainean ocupat de Moscova după un asediu distrugător, a demontat miercuri un monument ce fusese înălţat în memoria victimelor foametei din anii 1930, foamete pe care Kievul o denunţă drept genocid organizat de Stalin, dar pe care Moscova o minimalizează, notează Adevărul.
UPDATE În ultimii ani, Biserica Ortodoxă Rusă a cumpărat, prin diverse congregaţii, mai multe proprietăţi în Norvegia în apropierea unor importante instalaţii militare ale ţării nordice, informează într-o ediţie recentă publicaţia norvegiană Dagbladet, potrivit Agerpres.
UPDATE "Curajosul popor al Ucrainei” este câştigătorul din acest an al Premiului Saharov pentru libertatea de gândire, a anunţat miercuri preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, în plenul reunit la Strasbourg. Decizia a fost luată de Conferinţa Preşedinţilor, format din preşedinta PE şi liderii grupurilor politice, scrie Spotmedia.
UPDATE „Lukașenko încearcă să facă declarații puternice și să-i arate lui Putin că prin acțiunile sale își îndeplinește obligațiile", - declară o sursă din serviciile secrete ucrainene, notează Ziare.com.
UPDATE Premierul norvegian Jonas Gahr Store a acuzat miercuri servicii de "informaţii străine" că se află în spatele unei serii recente de zboruri "inacceptabile" de drone în ţară, arătând indirect cu degetul spre Rusia, scrie Mediafax.
UPDATE Armata rusă a înregistrat regrese în Ucraina şi a pierdut sectoare-cheie pe front după declanșarea contraofensivei ucrainene, cu excepţia notabilă a Bahmut, unde ea avansează datorită mercenarilor grupului paramilitar Wagner, trupe auxiliare considerate acum indispensabile, relatează AFP miercuri, 19 octombrie, într-o amplă analiză.
UPDATE O femeie din Saratov, Rusia, a fost anunțată despre moartea fiului ei în războiul din Ucraina, moment în care a început să plângă necontrolat și să strige blesteme, în timp ce mergea cu autobuzul.
UPDATE Consiliul de Securitate al Naţiunilor Unite se reuneşte, miercuri seară, într-o sesiune extraordinară, pentru a discuta despre cazul dronelor iraniene utilizate de armata rusă în Ucraina, dar nu este aşteptată nicio decizie, întrucât Rusia poate bloca prin veto orice proiect de rezoluţie dezagreat.
UPDATE Un parașutist rus în rezervă, care avea experiență de luptă în Cecenia, a murit la doar zece zile după ce a fost trimis în Ucraina, în cadrul mobilizării parțiale, relatează Sky News.
UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a organizat întâlniri de urgenţă cu scopul de a găsi modalităţi de a preveni ameninţarea unei întreruperi de curent la nivel naţional, pe fondul unui val de atacuri ruseşti cu rachete şi bombe care au vizat infrastructura energetică a Ucrainei, relatează CNN și news.ro.
UPDATE Eurodeputaţii au solcitat un buget al UE pentru 2023 care să abordeze într-un mod mai eficace consecinţele războiului din Ucraina şi procesul de redresare în urma pandemiei, fiin adoptată o rezoluţie in acest sens, cu 421 voturi „pentru”, 137 „împotrivă” şi 82 abţineri.
UPDATE „Implementarea legii marţiale de către Rusia în teritoriile ocupate ar trebui să fie considerată doar o pseudolegalizare a jefuirii proprietăţii ucrainenilor printr-o altă regrupare. Acest lucru nu schimbă nimic pentru Ucraina. Noi continuăm eliberarea şi dezocuparea teritoriilor noastre", a scris consilierul prezidenţial ucrainean Mihail Podoliak pe Twitter.
UPDATE Israelul exclude în continuare orice livrări de arme către Ucraina, în ciuda atacurilor ruseşti cu drone de luptă presupuse a fi de concepţie iraniană, relatează DPA, potrivit Agerpres.
UPDATE Turcia va fi un „hub de gaze naturale” după ce Recep Tayyip Erdogan a convenit cu omologul rus, Vladimir Putin, a declarat miercuri președintele turc.
UPDATE Uniunea Europeană a adunat „dovezi” pentru a demonstra că dronele folosite de Rusia împotriva Ucrainei au fost furnizate de Iran şi pregăteşte sancţiuni împotriva Teheranului, a anunțat miercuri o purtătoare de cuvânt a blocului comunitar. Ucraina afirmă că a doborât până acum peste 220 de drone iraniene Shahed, care au au fost lansate asupra orașelor ucrainene.
UPDATE Președintele rus Vladimir Putin a semnat miercuri un al doilea decret care impune, printre altele, restricții de circulație către și dinspre opt regiuni ruse adiacente Ucrainei.
UPDATE Ministrul Apărării din Estonia, Hanno Pevkur, a declarat că sancţiunile occidentale au afectat în mod special producţia de avioane şi întreţinerea elicopterelor din Rusia prin privarea ţării de componente cheie, transmite The Guardian.
UPDATE Mai multe atacuri aeriene, lansate miercuri de ruşi, vizează oraşele ucrainene. Deasupra capitalei Kiev au fost doborâte mai multe rachete, anunţă autorităţile locale, potrivit CNN. Mai multe rachete ruseşti au fost doborâte miercuri deasupra capitalei ucrainene Kiev, a anunţat primarul Vitalii Klitschko pe Telegram.
UPDATE Viceprim-ministrul pentru reintegrare de la Chișinău, Oleg Serebrian, susține că o explozie la depozitul militar de la Cobasna ar putea fi cauzată din neatenție. Riscul este unul mare, iar deflagrația ar putea afecta localitățile din apropiere, chiar dacă o parte din muniție este stocată în subteran, susține oficialul.
UPDATE „Militarii se vor bate până la moarte”, anunţă miercuri, în direct, la canalul rus Rossiya 24, şeful administraţiei ruse de ocupaţie din Herson, Vladimir Saldo, relatează AFP, informează News.ro.
UPDATE Vladimir Putin s-a referit, miercuri, la autoritățile de la Kiev numindu-le "susținători ai lui Hitler" care încearcă să constituie o "rezistență banditească".
UPDATE Belarus a transmis, miercuri, că nu își poate rambursa datoria în valută din cauza sancțiunilor impuse de Uniunea Europeană și Statele Unite.
UPDATE Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a anunțat miercuri că a convenit cu omologul său rus Vladimir Putin să creeze un „nod de gaze” în Turcia, a informat agenția de presă de stat RIA Novosti, citată de The Moscow Times.
UPDATE Grupul paramilitar Wagner a început construcţia unei linii fortificate de apărare în regiunea Lugansk, în estul Ucrainei, anexată de Moscova la sfârşitul lunii septembrie, a anunţat miercuri patronul său, Evgheni Prigojin, citat de AFP. „Un complex de fortificaţii este în curs de construcţie pe linia de contact, numită «linia Wagner»”, a declarat acest om de afaceri, apropiat Kremlinului, pe reţelele de social media ale companiei sale Concord, potrivit Agerpres. Potrivit lui, „este vorba de o apărare pe mai multe niveluri”, dar nu a precizat lungimea acestei linii, nici locul exact al acesteia şi nici cât timp ar putea dura lucrările.
UPDATE Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin a anunțat stare de război în cele patru regiuni ocupate din Ucraina: Herson, Zaporojie, Lugansk și Donețk. Liderul de la Kremlin a semnat un ordin în acest sens, după ședința Consiliului de Securitate. „Am semnat un decret privind introducerea legii marțiale în aceste patru entități constitutive ale Federației Ruse. Acesta va fi trimis imediat spre aprobare Consiliului Federației, iar Duma de Stat va fi informată cu privire la decizie”, a anunțat Putin la ședința Consiliului de Securitate, care se desfășoară la Moscova.
UPDATE "Sicriele au început să vină!", titrează New York Times, într-un material care documentează și analizează efectele măsurii prin care Putin și-a propus să aducă 300.000 de noi combatanți în sprijinul trupelor epuizate de acest conflict ce împlinește în curând opt luni.
UPDATE În capitala Rusiei sunt considerabil mai puțini bărbați la restaurante, magazine și adunări sociale. Unii au plecat la izbucnirea războiului. Alții au fost chemați să lupte în Ucraina, scrie Adevărul.
UPDATE Liderul Ceceniei, Ramzan Kadîrov, a anunţat că operațiunea specială din Ucraina se va desfășura acum într-un mod cu totul diferit, faţă de cum a fost anterior, anunţă Serviciul de presă al liderului Republicii Cecene, referindu-se la postarea lui Kadîrov pe canalul său de Telegram. Liderul cecen a remarcat că a fost de acord cu comandantul forțelor speciale Ahmat, secretarul Consiliului de Securitate cecen, Apta Alaudinov, cu privire la evenimentele din ultimele zile din Ucraina.
UPDATE Fostul ministru al apărării al Republicii Populare Donețk, Igor Strelkov, care s-a autointitulat „declanșatorul războiului” în Ucraina, a confirmat că a ajuns pe front, scrie publicația rusă Kommersant. Strelkov a scris pe canalul său de Telegram că se află pe front din 14 octombrie. A doua zi, departamentul principal de informații al Ministerului Apărării al Ucrainei a anunțat o recompensă de 100.000 de dolari pentru transferul lui Igor Strelkov în captivitatea ucraineană. În prezent, pe rețelele sociale circulă o fotografie cu Strelkov, în care militarul controversat s-ar afla în regiunea Donețk, iar apoi s-a presupus că s-ar afla, de fapt, în regiunea Rostov.

UPDATE Armata ucraineană anunță că 13 drone „kamikaze" au fost doborâte miercuri dimineață în regiunea Nikolaev, potrivit CNN. Armata ucraineană susține că a doborât dronele deasupra regiunii sudice în cursul nopții, potrivit unei anunț publicat miercuri pe Telegram.
UPDATE Formațiunile politice reprezentate în Parlamentul din Finlanda s-au pus de acord asupra construirii unui gard pe porțiuni ale frontierei cu statul rus. "Este vorba despre a ne asigura că frontiera este bine controlată și că putem influența preventiv situații ce ar putea apărea la graniță", a declarat șefa guvernului finlandez, Sanna Marin, după o reuniune cu lideri de partid desfășurată marți seară. Guvernul vrea acum să elaboreze propuneri pentru un proiect pilot care să fie votat de Parlament în cursul acestui an, a adăugat șefa cabinetului de la Helsinki, notează Antena3.
UPDATE Cinci oameni au murit, luni, 17 octombrie, după ce o dronă kamikaze trasă de ruși a lovit o clădire rezidențială din Kiev. Printre ei, tânărul cuplu Victoria și Bohdan Zamcenko, care închiriase un apartament în blocul transmformat într-un morman de moloz, scrie publicația ucraineană Obozrevatel. Însărcinată în șase luni, Vika era somelier, iar soțul ei, specialist IT.
UPDATE Președintele Partidul Comuniștilor din Rusia, Serghei Malinkovici consideră că Alaska ar trebui să revină la Federația Rusă, întrucât a fost „o greșeală geopolitică” care trebuie reparată.
UPDATE Ucraina afirmă că vrea să obţină sisteme de apărare antiaeriană sofisticate de la Israel într-o încercare de a se proteja împotriva atacurilor cu drone şi rachete ale Rusiei, relatează DPA.
UPDATE Arsenalul rus s-a diminuat în războiul pe care Moscova îl duce în Ucraina, Vladimir Putin având nevoie „de la doi la patru ani” pentru a-și reface forțele armate la nivelul de dinaintea conflictului, a apreciat marți ministrul apărării eston, Hanno Pevkur, relatează AFP, citată de Agerpres.
UPDATE Atacurile cu drone şi rachete ale Rusiei asupra centralelor electrice şi a altor obiective de infrastructură civilă din Ucraina sunt "acte de pură teroare" care echivalează cu crime de război, a declarat preşedinta Comisiei Europene.
UPDATE Şeful Aministrației Militare Regionale Donețk, Pavlo Kirilenko, a declarat că forțele ruse au distrus mai mult de 90% dintre clădirile rezidențiale din orașele Liman și Sviatohirsk.
UPDATE Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei raportează că Republica Belarus continuă mobilizarea ascunsă, sub pretextul unor activităţi de antrenament, potrivit Hromadske TV, scrie Rador.
UPDATE Fostul premier italian Silvio Berlusconi a declarat marți, 18 octombrie, că a reluat legătura cu președintele Rusiei, Vladimir Putin, potrivit unei înregistrări audio difuzate de o agenție de presă italiană, notează Reuters.
UPDATE În ciuda războiului pe scară largă, Ucraina își restabilește activitatea economică. Acest lucru a fost facilitat de succesele Forțelor Armate pe câmpul de luptă, precum și de „acordul pe cereale”, scrie The Economist.
UPDATE Președintele rus Vladimir Putin va organiza miercuri, 19 octombrie, prin videoconferinţă, o reuniune a Consiliului de Securitate al Federației Ruse, a informat serviciul de presă al Kremlinului.
UPDATE Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a răspuns la întrebarea adresată de corespondentul Agenţiei de presă TASS dacă autorităţile ruse vor lua decizia privind crearea unui nou district federal, care să includă regiunile Luhansk şi Doneţk, Herson și Zaporijia, susţinând că nu se știe dacă va fi luată această decizie. Potrivit purtătorului de cuvânt al preşedintelui rus, Vladimir Putin, procesul de integrare a noilor regiuni în cadrul juridic rusesc va dura ceva timp. ''Ce decizii vor fi luate de către șeful statului, nu pot spune acum '...' Procesul de integrare [a noilor regiuni - nota Gazeta.Ru] în sistemul juridic și economic al țării noastre a început. El va dura ceva timp'', a mai spus Peskov, informează Rador.
UPDATE Cel mai important propagandist de la Kremlin, Vladimir Soloviov, a cerut ca țările care trimit ajutor militar sau facilitează drumul acestuia în țara invadată de Rusia să fie atacate, indicând bazele militare din Europa, inclusiv cele din România, notează B1.
UPDATE Armata rusă a declarat marţi că situaţia de pe teren în Ucraina este „tensionată” pentru trupele sale în faţa unei contraofensive ucrainene, în special la Herson, oraş a cărui populaţie urmează să fie evacuată în curând, după mai multe eşecuri semnificative ale forţelor ruse în estul şi sudul ţării, relatează Agerpres, conform AFP.
UPDATE Rusia susţine că forţele ucrainene ar fi încercat să preia controlul asupra centralei nucleare Zaporojie, controlată de partea rusă, în sudul Ucrainei, dar încercarea acestora ar fi fost respinsă după mai multe ore de lupte, a relatat miercuri agenţia de presă oficială rusă RIA Novosti, citată de Reuters.
UPDATE Occidentul a stabilit mai multe pachete de sancțiuni economice împotriva Rusiei, după începerea invaziei lui Putin din Ucraina. Acum, Statele Unite au mai luat o măsură discretă în Marea Mediterană care va pune o și mai mare presiune asupra Moscovei. Washington-ul a ridicat embargoul asupra armelor pentru Cipru, după 35 de ani, deschizând calea trimiterii de armament modern american în această țară.
UPDATE Google a blocat conturile Consiliului Federației de pe YouTube, fiind vorba despre peste 200.000 de abonați și 20.000 de videoclipuri, potrivit canalului de Telegram al Camerei superioare a Parlamentului rus, scrie Interfax, potrivit Rador.
UPDATE Energodar a fost bombardat din nou în noaptea de marți spre miercuri. Orașul este parțial fără electricitate și apă, relatează 5 Kanal.
UPDATE Armata rusă recunoaște că întâmpină probleme pe front din cauza contraofensivei trupelor ucrainene, în special în zona Herson. "Situaţia din zona operaţiunii militare speciale poate fi descrisă ca fiind tensionată. Inamicul nu renunţă la încercările sale de a ataca poziţiile trupelor ruseşti", a declarat pentru televiziunea publică rusă Rossia 24 generalul Serghei Surovikin, responsabil cu operaţiunile ruseşti în Ucraina de zece zile.
UPDATE Cel puțin trei persoane au fost ucise în urma atacurilor rusești în capitala ucraineană Kiev, în timp ce Moscova continuă să vizeze infrastructura cheie din întreaga țară, informează Rador.
UPDATE Conducerea de la Kiev a denunțat, marți, lipsa de acțiune a Comitetului Internațional al Crucii Roșii (CICR) în cazul soldaților care sunt prizonieri ai rușilor.
UPDATE Generalul rus Sergei Surovikin, noul comandant al “operațiunii speciale în Ucraina” a declarat că forțele ucrainene ar pregăti lovituri fără discriminare cu rachete asupra orașului Herson, precum și asupra barajului Nova Kakhovka. O dărâmare a barajului ar inunda malul drept al Niprului, inclusiv orașul Herson, iar generalul Surovikin nu a exclus o decizie de retragere a trupelor ruse în dreapta Niprului.
UPDATE Mai mulți deputați europeni care au luat parte la dezbaterile plenare extraordinare privind recunoașterea Rusiei ca sponsor de stat al terorismului au cerut să schimbe formularea subiectului de discuție și să recunoască Rusia ca stat terorist, cu toate consecințele juridice.
UPDATE Implementarea inegală a mobilizării parțiale de către președintele rus Vladimir Putin provoacă fracturi sociale care determină spațiul informațional rusesc să “marginalizeze și mai mult comunitățile minorităților etnice”, afirmă Institutul pentru Studierea Războiului în cea mai recentă evaluare a conflictului din Ucraina.
UPDATE Mesajul administrației ruse privind evacuare din Herson și faptul că ocupanții sapă tranșee reprezintă un indiciu al faptului că militarii ruși vor bombarda orașul, susține guvernatorul regiunii Nikolaev, Vitali Kim.
UPDATE Controlul lui Vladimir Putin asupra puterii în Rusia rămâne ferm, în ciuda eșecurilor militare din Ucraina, a unei mobilizări ratate și a luptelor politice interne, au declarat mai multe surse pentru Reuters.
UPDATE Şeful administraţiei instalate de Moscova în regiunea ucraineană ocupată Herson a anunţat miercuri că în jur de 50.000-60.000 de locuitori vor fi evacuaţi în Rusia şi pe malul stâng al Niprului, transmite Reuters, citând TASS.
UPDATE NATO va livra Ucrainei sisteme de apărare aeriană în următoarele zile, pentru a ajuta țara să se apere împotriva dronelor, inclusiv cele iraniene, pe care Rusia le folosește pentru a ținti infrastructura critică, a anunțat marți secretarul general al Alianței, Jens Stoltenberg, transmite Reuters.
UPDATE Un soldat ucrainean luptă de opt luni împotriva propriului tată, colonel în cadrul forțelor ruseşti. Mesajele dintre cei doi şi mărturia tânărului rezumă drama din familiile de ucraineni divizate de război, scrie The Guardian.
UPDATE Iranul ar fi trimis personal specializat în peninsula Crimeea, anexată ilegal de Rusia în 2014, pentru a a ajuta trupele rusești să depășească problemele cu flota de drone pe care au cumpărat-o de la Teheran, au declarat actuali și foști oficiali americani pentru The New York Times.
UPDATE Kirill Stremousov, administratorul adjunct instalat de Rusia în regiunea Herson, din sudul Ucrainei, a precizat într-un mesaj publicat pe Telegram marți seara că „în viitorul foarte apropiat, va începe bătălia pentru Herson”, relatează The Guardian. „Populația civilă este sfătuită să părăsească zona viitoarelor ostilități, dacă este posibil, pentru a nu se expune la riscuri inutile”, a adăugat Stremousov. "Vă cer să luați în serios cuvintele mele și să le luați în serios: cea mai rapidă evacuare posibilă", este mesajul transmis Stremousov.
UPDATE Șeful Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, a anunțat pe 18 octombrie că centrala nucleară Zaporojie a restabilit conexiunea la ultima linie de alimentare de 750 de kilovolți rămasă în funcțiune, după trei întreruperi care au avut loc în decurs de zece zile, relatează Ukrainska Pravda și The Kyiv Independent. ”Experţii AIEA prezenţi la centrala Zaporojie au fost informaţi de către personalul ucrainean că a fost restabilită conexiunea la aproape 18 ore după ce linia a fost deconectată de la un sistem de protecţie care ia automat o astfel de măsură atunci când tensiunea scade prea mult”, se precizează într-un comunicat al AIEA.
UPDATE Șeful Agenției de Informații pentru Apărare a Ucrainei, generalul-maior Kiril Budanov, se așteaptă la „victorii semnificative” ale Kievului până la sfârșitul acestui an și estimează că războiul ar trebui să se încheie până vara viitoare, relatează CNN. „Înfrângerea Rusiei este inevitabilă. Nu poate fi oprită și va duce la distrugerea sa. Vom face progrese semnificative până la sfârșitul anului. Vor fi victorii semnificative. Veți vedea în curând”, a spus Budanov, care speră ca printre zonele în care Ucraina va întregistra victorii să fie și orașul Herson, din sudul țării.
UPDATE Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că, în cursul zilei de marţi, armata invadatoare rusă a atacat peste 10 regiuni ucrainene. „Regiunea Jitomir, regiunea Kiev, regiunea Sumi, Dnipro, Krivi Ruh, regiunea Harkiv, Zaporijjia, Mikolaiv și alte orașe din sudul Ucrainei şi din Donbas au fost supuse atacurilor teroriste” – a remarcat Zelenski,
UPDATE Liderul susținut de Rusia din regiunea ucraineană Herson, anexată ilegal de Rusia, a anunțat marți că va exista o nouă „relocare organizată” a civililor departe de așezările din prima linie a frontului. „Am luat decizia dificilă, dar corectă, de a anunța relocarea organizată a populației civile din comunitățile Berislav, Bilozerka, Snihurovka și Oleksandrovka pe malul stâng al râului Nipru”, a spus Vladimir Saldo pe Telegram.
UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, în mesajul său către națiune transmis marți seară, că ”cele 237 de zile ale acestui război dovedesc că suntem capabili să găsim un răspuns la orice ameninţare”. Potrivit liderului de la Kiev, faptul că Moscova folosește drone iraniene în război este un indiciu al ”falimentului său militar şi politic”, relatează News.ro. ”Lucrăm cu partenerii pentru a oferi şi mai multă protecţie cerului ucrainean. În ultima zi, peste 10 regiuni ucrainene au suferit atacuri teroriste. Regiunea Jîtomir şi regiunea Kiev, regiunea Sumî, Dnipro şi Krivoi Rog, regiunea Harkov şi Zaporojie, Mikolaiv şi alte oraşe din sudul Ucrainei, Donbas. Ori de câte ori este posibil, încercăm să accelerăm lucrările de restaurare”, a spus Zelenski.
Abonează-te la pagina de Telegram TV8.md pentru a fi la curent: t.me/tv8md













































