Un bărbat din satul Cristești, raionul Nisporeni, a fost prins beat la volan, în plină zi, de către polițiștii Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP). Șoferul în vârstă de 57 de ani a recunoscut că a consumat alcool, iar beat fiind, a luat mașina și s-a pornit la magazin.
Incidentul a avut loc luni, 31 ianuarie, în jurul orei 14:00. Conducătorul automobilului Dacia a fost stopat de inspectorii de patrulare, care au observat că mașina se deplasa haotic pe drum.
Fiind testat alcoolscopic, rezultatul a arătat o concentrație de 1,26 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.
Conform procedurii, conducătorul auto a fost înlăturat de la volanul mijlocului de transport, iar mașina acestuia a fost ridicată și transportată la parcarea specială.
În privința șoferului a fost pornit un dosar penal pentru conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate cu grad avansat.
Conform legislației, acesta riscă muncă neremunerată în folosul comunității de la 200 la 240 de ore cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.



























































