Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1471: Atac masiv și negocieri pe pauză. Putin șantajează Europa, iar Zelenski îl amenință pe Orban

Război în Ucraina, ziua 295: Scenariu coreean și risc de ofensivă majoră. Amiral: "Trăim vremuri extraordinar de periculoase"

missing
15 decembrie 2022, ora 19:40

Războiul din Ucraina continuă și în ziua cu numărul 295. Forțele ucrainene au bombardat peste noapte orașul Donețk, aflat sub control rusesc în estul Ucrainei, în unele dintre cele mai mari atacuri din ultimii ani, au declarat joi oficiali instalați de Rusia în zonele anexate. Un nou atac cu dronă a avut loc pe un aerodrom din orașul rusesc Kursk, spune Anton Gherașenko, consilierul președintelui Volodimir Zelenski. 

Totodată, administraţia Vladimir Putin a avertizat că sistemele antiaeriene Patriot pe care Statele Unite ar urma să le trimită Ucrainei vor fi ţinte legitime ale armatei ruse, în timp ce șeful spionajului de la Kiev crede că Vladimir Putin ia în calcul un scenariu coreean în Ucraina. În același timp, armata rusă a publicat imagini cu operațiunea de încărcare a unei rachete balistice intercontinentale într-un lansator, iar Parlamentul Poloniei a declarat Rusia drept stat sponsor al terorismului. Într-o serie de interviuri acordate publicaţiei The Economist, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi principalii săi comandanţi spun că se aşteaptă la o nouă ofensivă din partea Rusiei la începutul noului an - dar nu sunt dispuşi să facă compromisuri cu privire la obiectivele lor finale.

UPDATE Rușii pregătesc o rețea de câmpuri minate și tranșee de-a lungul coastei, lângă satul Molocinoe din regiunea Saki, Crimeea.

UPDATE Un general ucrainean a respins joi ideea unui eventual armistiţiu de sărbători dacă Rusia nu-şi retrage din Ucraina trupele, care îşi intensifică ofensiva în regiunea Doneţk.

UPDATE Guvernul german a declarat că a trimis câteva rachete suplimentare pentru sistemele de apărare antiaeriană IRIS-T furnizate anterior Ucrainei.

UPDATE Într-un efort disperat de a-și părăsi țara pentru a scăpa de război, unii ruși caută să cumpere online cetățenia Ucrainei pentru a avea acces mai ușor în Uniunea Europeană. Schema a fost descoperită de publicațiile Mojem Obiasniti și Poligon Media. Potrivit acestora, ofertele pentru obținerea cetățeniei ucrainene sunt plasate pe portalul avito.ru, o platformă de tipul eBay. Prețul cerut de către cei care garantează obținerea pașaportului ucrainean este în jur de 1.250 de dolari. După apariția știrii, oferta pentru cetățenia ucraineană a dispărut, fiind înlocuită cu una pentru obținerea cetățeniei argentiniene, notează Adevărul.

UPDATE Ministerul Apărării al Ucrainei nu dezvăluie pierderile suferite de forțele armate ucrainene din motive care ţin de știința militară, dar acestea vor fi anunțate după încheierea războiului cu Rusia - susține ministrul adjunct al apărării de la Kiev, Hanna Maliar. Potrivit acesteia, în știința militară, tactica comportamentului trupelor depinde de raportul pierderilor inamicului - în cazul unui anumit procent privind pierderile, este posibilă schimbarea tacticii armatei, scrie Rador.

UPDATE Producătorul german de armament Rheinmetall va crea o nouă linie de producţie în Germania pentru a fabrica în special muniţii pentru tancurile Gepard, a anunţat gigantul german joi, după refuzul autorităţilor elveţiene de a autoriza exportul de produse ale grupului spre Ucraina.

UPDATE Președintele Volodimir Zelenski a declarat „cu cât războiul se termină mai devreme (...), cu atât președintele rus și anturajul său vor trăi mai mult”, relatează Kyiv Independent.

UPDATE Moscova a criticat joi Polonia pentru că a declarat Rusia „stat sponsor al terorismului", calificând decizia Varșoviei ca făcând parte dintr-o campanie occidentală țintită care nu are nicio relevanță juridică, scrie The Moscow Times.

UPDATE Oficiali ucraineni de rang înalt spun că Vladimir Putin se pregăteşte pentru o nouă ofensivă majoră în noul an, în ciuda unei serii de eşecuri umilitoare pe câmpul de luptă suferite de Rusia în ultimele luni, scrie „The Guardian”, potrivit news.ro.

UPDATE Polonia a refuzat să susţină un pachet de măsuri al UE care ar urma să deblocheze un ajutor de 18 miliarde de euro pentru Ucraina, a relatat Politico, citând patru diplomaţi europeni anonimi.

UPDATE Preşedintele rus Vladimir Putin a afirmat joi că Rusia va extinde cooperarea comercială cu noi parteneri, inclusiv prin reorientarea fluxurilor de gaz către vecinii estici, pentru a contracara sancţiunile occidentale, relatează Reuters, potrivit Agerpres.

UPDATE Cetățenii ucraineni care vin din Ucraina în țara noastră pot traversa punctele de trecere a hotarului cu acte de identitate cu termenul de valabilitate expirat. Cei care se întorc din Uniunea Europeană în perioada sărbătorilor de iarnă, trebuie să prezinte acte valabile, informează Poliția de Frontieră. 

UPDATE Șeful forțelor armate ale Ucrainei, Valeri Zalujnîi, crede că Rusia va încerca din nou să captureze Kievul, după ce atacul său anterior a fost respins la începutul acestui an.

UPDATE Șeful poliției poloneze, Jaroslaw Szymczyk, a fost internat în spital cu răni ușoare cauzate de explozia unui cadou primit de la un înalt oficial ucrainean, a anunțat joi Ministerul polonez de Interne, relatează AFP.

UPDATE Lumea se confruntă cu o "luptă generaţională pentru viitorul ordinii globale", este de părere şeful forţelor armate ale Marii Britanii, amiralul Tony Radakin, potrivit DPA, scrie Agerpres. Oficialul militar atrage atenţia că "trăim vremuri extraordinar de periculoase", cu tensiuni tot mai mari între Occident şi Rusia, Iran, Coreea de Nord şi China. În încercarea sa de a diviza lumea, preşedintele rus "a adus împreună, neintenţionat, o coaliţie extraordinară de democraţii împotriva sa", a declarat Radakin. "Rezultatul este că Rusia pierde. Iar lumea câştigă. Rusia a eşuat - şi va continua să eşueze - în toate obiectivele sale de război. Poziţia Rusiei pe scena internaţională s-a micşorat", a mai afirmat el.

UPDATE Parlamentul European a calificat drept genocid foametea din Ucraina provocată de sovietici în urmă cu 90 de ani, care a dus la moartea a milioane de oameni, comparând acţiunile ruşilor de atunci cu cele de acum, în contextul invaziei, informează Agerpres.

UPDATE Ministerul rus al Apărării a anunțat recent că a format două „brigăzi creative” de primă linie care include actori și muzicieni, pentru a oferi „sprijin moral și psihologic” forțelor ruse din Ucraina, potrivit RIA Novosti, citată de RBC.

UPDATE Joe Biden a propus-o pentru postul de ambasador al Statelor Unite ale Americii la Moscova pe Lynne Tracy, în prezent ambasadoare în Armenia din 2019. Rusia nu privește cu ochi buni alegerea președintelui american după ce Tracy a avut unele declarații despre războiul pornit de Rusia în Ucraina și transmite că s-ar simţi mai bine într-un think-tank de orientare dură, transmite joi Reuters, citat de Agerpres.

UPDATE Un general ucrainean a respins joi posibilitatea unui acord de încetare a focului cu Rusia în perioada festivă de Anul Nou. Și Kremlinul a declarat că nu va exista un armistițiu de Crăciun în războiul de aproape 10 luni din Ucraina. Întrebat despre posibilitatea unei încetări a focului de Anul Nou, generalul de brigadă ucrainean Oleksiy Gromov a declarat în cadrul unei conferințe de presă: „Va exista o încetare totală a focului doar atunci când nu va mai rămâne niciun ocupant pe teritoriul nostru”, notează B1.

UPDATE Orașul ucrainean Herson este complet fără energie electică, a declarat primarul regiunii, conform Sky News.

UPDATE Autoritățile din Crimeea intenționează să naționalizeze apartamentul deținut în peninsulă de președintele ucrainean Volodimir Zelenski, relatează TASS.

UPDATE UE nu reuşeşte să ajungă la un acord privind noile sancţiuni împotriva Rusiei, spun diplomaţii, potrivit Sky News.

UPDATE Clădirea emblematică a Administrației Regionale de Stat Herson a fost lovită de un tir de rachete, la câteva zile după valul de bombardamente în regiunea de sud a Ucrainei de la începutul acestei săptămâni, anunță CNN.  

UPDATE Oleg Vasnețov s-a prezentat la sediul Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene de la Chișinău, unde i-a fost ,,înmânată o notă de protest” față de atacul Mariei Zaharova la adresa Maiei Sandu.

UPDATE Prima încercare a Ucrainei de a folosi rachetele autohtone Neptun pentru a răspunde agresiunii ruse a eșuat din cauza unei defecțiuni cauzate cel mai probabil de un sabotaj, scrie Ukrainska Pravda.

UPDATE În cadrul unei conferinţe de presă, Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus, Vladimir Putin, a recomandat ca ştirile despre retragerea ministrului rus de externe, Serghei Lavrov, din fruntea Ministerului rus de Externe să fie tratate ca nişte zvonuri.

UPDATE Coloana de TIR-uri care se îndreaptă dinspre Suceava spre Vama Siret, pentru a intra în Ucraina, se întindea în dimineața zilei de joi, 15 decembrie, pe aproximativ 27 de kilometri. Sunt recomandate rute alternative către Rădăuţi şi Siret, pentru autovehiculele cu masa mai mică de 7,5 tone.

UPDATE Cel puţin un civil a fost ucis şi nouă au fost răniţi joi într-un bombardament al forţelor ucrainene în Doneţk, au anunţat autorităţile proruse din acest bastion separatist din estul Ucrainei, spunând că sunt "cele mai puternice" atacuri de după 2014.

UPDATE Washingtonul nu va putea să se sustragă responsabilității pentru acțiunile teroriste ale Kievului, inclusiv pentru că a îndreptat rachete spre ținte rusești, a declarat joi purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zakharova, în cadrul unui briefing, notează NewsWeek.

UPDATE Moscova îndeamnă autoritățile de la Chișinău să nu politizeze subiectul gazelor naturale și problema cooperării bilaterale. Este reacția de răspuns a Kremlinului la anunțul de acum câteva zile al ministrului Infrastructurii, Andrei Spînu, că Republica Moldova va acționa Gazprom în judecată pentru generarea crizei energetice și îi va cere despăgubiri.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a apreciat miercuri că Rusia a creat în acest an ameninţări care ar putea depăşi inclusiv tragedia din 1986 de la centrala nucleară de la Cernobîl, transmite EFE, scrie Agepres. 

UPDATE ​Rusia afirmă că a primit o declarație oficială de la Vatican în care Sfântul Scaun își cere scuze pentru declarațiile Papei Francisc despre soldații ceceni și buriați, pe care suveranul pontif i-a numit cei mai cruzi soldați ai Rusiei, relatează TASS.

UPDATE ISW continuă să evalueze că forțele ruse caută să finalizeze capturarea întregii regiuni Donețk, iar potențialele ofensive viitoare în vestul regiunii Donețk ar putea fi concepute să completeze acțiunile ofensive în curs de la periferia de vest a orașului Donețk și în jurul orașului Bahmut pentru a realiza acest obiectiv teritorial mai extins. Cu toate acestea, în ciuda potențialului pentru noi operațiuni ofensive, ISW continuă să evalueze că potențialul de luptă al Rusiei rămâne degradat și că este foarte puțin probabil ca trupele ruse să poată ocupa un teritoriu important din punct de vedere strategic în lunile următoare", arată analiza potrivit Ziare.com.

UPDATE Aproximativ 20 la sută din populaţia Ucrainei a părăsit ţara de la începutul invaziei ruse, a declarat comisarul pentru drepturile omului din Rada ucraineană, Dmitro Lubineţ, adăugând că alte câteva milioane de ucraineni au fost nevoiţi să se mute în interiorul ţării, pentru a scăpa de bombardamente, informează Agerpres.

UPDATE 25 de consilieri din Consiliul Municipal Chișinău (CMC) au semnat o declarație privind recunoașterea Federației Ruse drept stat care finanțează terorismul. Inițiatorii declarației sunt consilierii PL. Liberalii susțin că vor cere denunțarea tuturor acordurilor cu Federația Rusă, semnate de conducerea orașului Chișinău. „Nu putem avea nicio legătură cu fasciștii vremurilor noastre”, a punctat consilierul municipal liberal Ion Cebanu.

UPDATE O bază aeriană rusă din Kursk a fost lovită miercuri seara de o dronă, a declarat un înalt oficial ucrainean, relatează The Guardian. Anton Gerashchenko, un consilier prezidențial senior al lui Volodimir Zelenski, a postat o serie de actualizări pe Telegram, spunând că o „dronă necunoscută” a lovit instalația militară. Citând rapoarte nespecificate din presa rusă, el a spus că au avut loc „două explozii în Kursk, lângă aerodrom”. „Dronă necunoscută a lovit o instalație militară din Kursk”, a adăugat el mai târziu, notează Adevărul.

UPDATE Potrivit reprezentanților politici ai Ucrainei, partea rusă au putea să declanșeze “o mare ofensivă” de la începutul anului următor, în lunile ianuarie și februarie. În cadrul Forțelor Armate ale Belarusului se desfășoară o verificare a nivelului de pregătire al trupelor, care include redislocări de tehnică și personal în apropierea frontierei cu Ucraina. Tot aici a fost formată o grupare comună de trupe, de aproximativ 9.000 de militari ruși; pentru dotarea acestora sosesc continuu platforme feroviare încărcate cu tehnică militară.

UPDATE Patru consilieri de politică externă de la Kremlin urmează să fie destituiți din cauza ineficienței arătate în gestionarea dosarelor încredințate, relatează The Insider.

UPDATE Aliații analizează în prezent modul în care poate fi accelerată rezistența Ucrainei împotriva invaziei lui Vladimir Putin, oferindu-i un „avantaj decisiv”, scrie Sky News.

UPDATE Un fost gardian prezidențial rus care a fugit de mobilizarea președintelui Vladimir Putin riscă acum să fie extrădat din Kazahstanul vecin sub acuzația de dezertare și trecere ilegală a frontierei, a anunțat presa kazahă.

UPDATE Administrația Biden plănuiește să trimită Ucrainei echipamente electronice avansate care transformă munițiile aeriene neghidate în „bombe inteligente", capabile să lovească poziții militare rusești cu un grad ridicat de precizie, potrivit unor înalți oficiali americani citați de The Washington Post.

UPDATE UE şi NATO au ajuns la un acord, urmând să lanseze o declaraţie care ar putea să pună capăt războiului din Ucraina. Prin această iniţiativă diplomatică, cele două alianţe îi vor cere Rusiei să sfârşească războiul şi să elibereze teritoriul invadat. Potrivit ziarului Politico, acestă declaraţie ar putea fi lansată săptămâna viitoare, fiind un document prin care se cere oficial eliberarea Ucrainei.

UPDATE Transferul sistemelor de rachete Patriot de către Statele Unite la Kiev, dacă se va întâmpla, ar fi un alt pas provocator care ar putea duce la consecințe imprevizibile, scrie publicația de propagandă din Rusia, TASS.

UPDATE O izolare a Internetului rus de restul lumii ar fi fost luată în calcul de Kremlin în martie, după lansarea ”operaţiunii militare speciale” în Ucraina, dezvăluie Kommersant, scrie Le Figaro. Mai multe exerciţii în domeniul securităţii cibernetice au avut loc în acest an, la care au participat bănci, operatori în domeniul telecomunicaţiilor şi unele dintre cele mai mari societăţi în domeniul Internetului, în vederea testării capacităţii de a funcţiona în mod autonom a reţelei ruseşti. Potrivit Kommersant, aceste exerciţii sunt justificate de situaţia geopolitică.

UPDATE Două persoane au murit și alte două au fost rănite în urma unei explozii masive urmată de un incendiu la o rafinărie de petrol din Angarsk, în sud-estul Siberiei, a declarat joi guvernatorul regional Igor Kobzev, potrivit Reuters.

UPDATE Războiul din Ucraina va continua „ceva vreme”, „este greu de crezut că se va încheia într-un an” sau că luptele se vor opri în timpul iernii, a declarat de purtătorul de cuvânt al securităţii naţionale americane, John Kirby, confirmând eliberarea unui cetăţean american în contextul unui schimb de prizonieri între Ucraina şi Rusia, notează Mediafax.

UPDATE Un bărbat care locuiește în suburbiile Americii și-a folosit magazinul online de artizanat ca paravan pentru a expedia în Rusia electronice avansate folosite pentru arme nucleare, au afirmat procurorii americani. Bărbatul a fost acuzat că a făcut parte dintr-o rețea internațională de contrabandă care trimitea componente pentru arme ce urmau să fie folosite în războiul ilegal al Moscovei împotriva Ucrainei, notează AlephNews.

UPDATE Un soldat rus capturat de ucraineni povestește cum a asistat la execuția colegilor săi din trupele de mercenari Wagner, după ce aceștia și-au arătat „frica” pe câmpul de luptă din Ucraina. Vladislav Izmailov, în vârstă de 26 de ani, a fost recrutat în trupele Wagner dintr-o închisoare din Samara, din sud-vestul Rusiei, potrivit Newsweek.

UPDATE Unii locuitori ai Kievului se gândesc serios la posibilitatea, odată de neînchipuit, ca orașul lor să fie atacat cu o bombă nucleară și își pregătesc truse de supraviețuire, relatează Washington Post.

UPDATE Explozii matinale au fost raportate în orașul Donețk. Martorii au publicat imagini din timpul deflagrațiilor și rezultatul lor. Corespondenții ruși de război acuză trupele ucrainene de atacul cu lansatoare de rachete Grad. Oficialii de la Kiev nu au comentat, deocamdată, acuzațiile.

UPDATE Arestarea cetăţeanului rus Vadim Konoşcenok în Estonia, la cererea Statelor Unite, este "inacceptabilă", a declarat un adjunct al ministrului rus de externe, Evgheni Ivanov, care a promis că va exista un răspuns din partea Moscovei, relatează CNN, potrivit News.ro.

UPDATE Kirill Budanov, șeful Direcției de Informații a armatei ucrainene, a transmis că liderul de la Kremlin ar putea încerca să impună Kievului un scenariu „coreean”, potrivit ziare.com. „După eșecurile de lângă Kiev și imposibilitatea răsturnării guvernului central al Ucrainei, Putin schimbă deja principalele direcții operaționale – acestea sunt Sud și Est. Există motive să credem că are în vedere un scenariu „coreean” pentru Ucraina. Adică va încerca să impună o linie de demarcație între regiunile neocupate și cele ocupate ale țării noastre. De fapt, aceasta este o încercare de a crea Coreea de Nord și de Sud în Ucraina”, a explicat Budanov pe contul de Telegram.

UPDATE Armata rusă a încărcat o rachetă balistică „Yars” într-un siloz de lansare din regiunea Kaluga, a spus miercuri Ministerul rus al Apărării, relatează TASS. „Această operațiune este importantă, deoarece va permite unui alte rachete balistice să intre în serviciul de luptă conform programului”, a spus comandantul formațiunii de rachete Kozelsk, Alexei Sokolov, scrie HotNews.

UPDATE Ucraina își intensifică eforturile de izolare și degradare a forțelor ruse în și în jurul orașului vital strategic Melitopol, înainte de ceea ce se așteaptă să fie următoarea fază majoră a războiului, o ofensivă ucraineană pentru a alunga forțele ruse din Sud.

UPDATE Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a salutat marţi rolul companiilor franceze în Ucraina, însă le-a îndemnat să facă "mai mult" pentru reconstrucţia acestei ţări, "fără a aştepta sfârşitul războiului", informează AFP.

UPDATE Autoritatea franceză de radiodifuziune Arcom a cerut miercuri companiei de sateliţi Eutelsat să nu mai transmită trei canale TV ruseşti, a căror acoperire a războiului din Ucraina include "incitare repetată la ură şi violenţă şi numeroase deficienţe în ceea ce priveşte onestitatea informaţiei”, notează Mediafax.

UPDATE „Chiar și în timp ce continuă să ajute Ucraina, americanii ar trebui să înceapă să se gândească la ce fel de pace își doresc. Nu este încă o chestiune de hărți. Nu știm unde vor sta armatele când vor începe discuții serioase de pace. Iar faptele militare de pe teren vor fi decisive pentru negocierile despre teritorii. Dar dacă lași granițele deoparte, a face pace este o sarcină dificilă”, scrie Walter Russell Mead, profesor de relații internaționale la Bard College și fost editor al revistei National Interest, într-un articol pentru Wall Street Journal.

UPDATE Parlamentul Polonez a declarat Rusia drept stat sponsor al terorismului. Moscova este „direct responsabilă” pentru prăbuşirea din 2010 a avionului în care se afla preşedintele de atunci, Lech Kaczyński. În accidentul aviatic petrecut în regiunea Smolensk din Rusia, preşedintele Kaczyński şi alte 95 de persoane aflate la bord au decedat. Sejm a adoptat atât rezoluţia, cât şi amendamentul privind prăbuşirea avionului: ar fi fost provocată în mod deliberat de Kremlin, notează Mediafax.

UPDATE Lawrence Freedman, autorul cărții „Command: The Politics of Military Operations from Korea to Ukraine”, sesizează în „Financial Times“ că războiul care a început printr-o invazie a Rusiei s-ar putea încheia printr-un armistițiu mai degrabă decât printr-un tratat formal de pace.

UPDATE Compania ucraineană pentru energia atomică Energoatom a afirmat miercuri că le va oferi bonusuri mai mari angajaţilor de la centrala nucleară Zaporojie care rămân loiali Kievului, relatează Reuters. Centrala din sudul Ucrainei, cea mai mare din Europa, a fost ocupată de forţele ruse la scurt timp după invazia din 24 februarie, notează Adevărul.

UPDATE Înalta Curte Anticorupţie a confiscat toate bunurile deţinute de fostul preşedinte ucrainean Viktor Ianukovici, la aproape nouă ani după ce Revoluţia Euromaidan l-a înlăturat în 2014, notează Mediafax.

UPDATE De la începutul războiului, piloții români de F-16 Fighting Falcon, dar și colegii lor din NATO detașați la Borcea sau Mihail Kogălniceanu au ridicat avioanele de peste 150 de ori pentru a intercepta aeronave rusești, notează Adevărul.

UPDATE Preşedintele Chinei Xi Jinping a ordonat guvernului său să aprofundeze legăturile economice cu Rusia, în ciuda distanţei sale publice de luni de zile faţă de Kremlin, scrie Mediafax.

UPDATE Preşedintele Volodimir Zelenski a anunţat că a vorbit miercuri cu preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic, Thomas Bach, căruia i-a cerut să nu permită sportivilor ruşi să participe la competiţii nici măcar sub un steag neutru, informează news.ro. „Când primim rapoarte ca cel de astăzi (miercuri - n.r.) din Herson, unde un copil, un băiat, a fost ucis de încă un bombardament rusesc - avea opt ani - nu putem spune decât un singur lucru: un steag alb sau orice alt steag neutru este imposibil pentru sportivii ruşi, toate steagurile lor sunt pătate de sânge”, şi-a încheiat pledoaria Volodimir Zelenski.

Totodată, preşedintele Zelenski a anunţat că Ucraina pregăteşte acorduri pentru consolidarea apărării antiaeriene a ţării şi a spus că a avut o şedinţă pe această temă cu Statul Major al armatei ucrainene, după ce s-au înregistrat „progrese importante”.

Cazul de la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dereneu a ajuns simbolul unui conflict mai amplu dintre cele două mitropolii ortodoxe din Republica Moldova. În 2025, Curtea Supremă de Justiție a Republicii Moldova a decis definitiv că dreptul de folosință asupra bisericii aparține Mitropoliei Basarabiei. Clădirea este monument istoric și proprietatea statului, administrată de Ministerul Culturii al Republicii Moldova. Discutăm la Cutia Neagră PLUS despre responsabilitatea statului, rolul justiției, implicarea politicului și despre cum pot fi gestionate echitabil cele peste 600 de biserici aflate în proprietatea publică.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Persoane și companii, conectate la Șor, Plahotniuc sau Andronachi, au fost excluse subit în ultimii ani din lista de sancțiuni a SIS. Printre cei radiați se regăsesc personaje controversate, penali, dar și persoane care s-au apropiat de actuala guvernare. „Evadare din lista neagră”, o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Fostul premier Ion Sturza, invitat la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În căutarea dreptății pentru copiii schilodiți sau decedați. Ce pot face părinții ai căror copii au decedat ori s-au traumat pe terenurile gestionate de autorități? Cine mai poate să-i ajute? Unde să-și caute dreptatea? Doar la Cutia Neagră PLUS!
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ambasadorul Ucrainei, Rahovei Paun, la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vama – între securitate, contrabandă și corupție. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, în premieră la Cutia Neagră PLUS. detalii despre contrabanda de arme și cazul Leușeni. rețele criminale, droguri, țigări și trafic transfrontalier. Transnistria – zonă gri pentru controlul vamal și integrarea UE. corupția din interiorul Serviciului Vamal. arestări, dosare penale și funcționari suspendați. taxe vamale pentru colete online (Temu, AliExpress). legături politice, protecție și lipsă de integritate.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
PAS a primit un nou mandat de guvernare: a fost un vot de încredere sau unul strict pentru integrarea europeană? Discutăm despre schimbările (sau lipsa lor) din actul de guvernare, un prim-ministru surpriză, noii miniștri și emisarii speciali. Analizăm retragerea anunțată a lui Ilan Șor și consecințele pentru Orhei și Comrat, dar și despre justiție: Plahotniuc, condamnări fără detenție și dosare care ridică semne de întrebare. Invitați: Igor Boțan, director executiv ADEPT; Eremei Priseajniuc, expert independent; Dorian Istratii, deputat PAS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este posibil să cumperi 10 ari de pământ în luxosul cartier din Valea Morilor cu 50 de euro? Sau 7 ari de teren pentru construcții lângă Circ cu 700 de lei? Pentru Vlad Andronachi și un alt fost fruntaș PD - a fost posibil! Ce se construiește astăzi pe terenurile cumpărate pe bănuți, vedeți la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Invitatul noii ediții a emisiunii Cutia neagră PLUS cu Mariana Rață este directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu. Discutăm cele mai sensibile subiecte ale momentului: Tentative de obținere frauduloasă a cetățeniei și noua lege care schimbă regulile pentru toți. Cum au ajuns mii de străini să ceară cetățenia Republicii Moldova. Retragerea cetățeniei pentru cei implicați în acțiuni împotriva statului. Zeci de examinatori reținuți în dosarele de corupție la permise – de ce fenomenul nu se oprește? Problemele moldovenilor din Marea Britanie la preschimbarea permiselor. Consiliul pentru investiții sensibile ascunde numele companiilor? Toate răspunsurile le aflăm la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este bugetară, dar trăiește în lumea brandurilor de LUX: Chanel, Prada, Gucci, Valentino. Ținutele viceprimarului Chișinăului fac cât o avere întreagă. Conduce doar SUV-uri BMW pentru care ar trebui să adune o viață. Care este secretul Irinei Gutnic pentru o viață de VIP, aflați într-o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin este invitata de astăzi a emisiunii Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vettingul judecătorilor Curții de Apel Centru provoacă tot mai multe nedumeriri. Aproape jumătate dintre rapoartele Comisiei de vetting privind magistrații de la Apel au fost trimise la reexaminare de CSM. Ce nu e bine în aceste rapoarte? Înseamnă asta că nu își face bine treaba Comisia de Vetting? Despre aceste și alte întrebări, discutăm la Cutia Neagră PLUS: președintele Comisiei de Vetting Andrei Bivol, membra Consiliului Superior al Magistraturii Livia Mitrofan și avocata Cristina Ciubotaru.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
La 10 zile după tragedia în care o fată de 13 ani a căzut în gol, alți opt copii au fost surprinși jucându-se pe același acoperiș al clădirii în ruină. Ce s-a schimbat? Cine răspunde? Și câți copii mai trebuie să moară? Clădire privată, ani de promisiuni, zero acțiuni. Analizăm la Cutia Neagră PLUS cu șeful adjunct de la Direcția de Poliție Chișinău Tudor Borș, ex-viceprimarul Chișinăului Victor Chironda și avocatul Constantin Tănase.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Partidul Nostru al lui Renato Usatîi a fost lider la donații primite de la pensionari și șomeri în campania electorală. Peste 60 de persoane au rupt din puținul pe care îl aveau pentru a ajuta formațiunea în alegeri. Echipa Cutia Neagră PLUS i-a căutat pe acești donatori generoși. Spre surprinderea noastră, mulți dintre ei au fugit de întrebări, iar alții s-au lansat în atacuri și amenințări la adresa echipei de filmare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În cei șase ani de la fuga sa din Republica Moldova, Vladimir Plahotniuc s-a pricopsit cu cel puțin șapte identități false — în România, Ucraina, Bulgaria, Rusia, Irak, Vanuatu și Mexic. Colegii noștri din echipa de investigații „Cu Sens” au reușit să meargă pe urmele acestor identități ascunse ale fostului oligarh. „Fețele nevăzute ale lui Vlad Plahotniuc” — la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Oameni de afaceri controversați sau acuzați de legături cu Vlad Plahotniuc, în lista de sponsori de campanie ai PAS. Printre donatori se regăsesc primari aleși din partea altor partide politice. Dar și medici, profesori și pensionari.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Un nou Guvern, noi așteptări în justiție. Reforma justiției rămâne unul dintre cele mai sensibile și controversate subiecte în Republica Moldova. Ce a mers bine și ce nu în mandatul actualului ministru? De ce fel de ministru al Justiției are nevoie noul Guvern? Cum avansează procesul de vetting și cât de eficient este el în realitate? Dezbatem prioritățile și restanțele din justiție, practica „capodoperelor legislative” din Parlament și dosarele de rezonanță care pun la încercare independența sistemului, astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitați: avocatul Promo-LEX Vadim Vieru, președinte CRJM Ilie Chirtoaca și ex-ministrul Justiției Fadei Nagacevschi.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sute de bugetari cu venituri modeste au donat salarii întregi pentru campania electorală a Blocului Alternativa. /O noua investigație marca Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cine a finanțat în realitate campaniile de pe TikTok ale lui Vasile Costiuc? Ferme de boți și bani veniți din afara țării. /Rețeaua Șor, destabilizări și miliarde în cripto – ce s-a pregătit înainte de alegeri și cine a ajuns totuși în Parlament? /Fugarii revin în scenă: Plahotniuc, Țuțu, Andronachi – toți la Penitenciarul 13. Ce planuri se pun la cale din interior? /Răspunsuri la aceste întrebări și nu doar aflați astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitat: șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Apropierea fără precedent a Moldovei de UE a generat o ofertă bogată de partide și blocuri proeuropene pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. În tabăra proeuropeană a partidelor deja cunoscute li s-au alăturat proiecte politice mai noi, unele dintre ele cu totul neașteptate, cu politicieni care până nu demult serveau cauzei ruse în Moldova. Cine sunt politicienii care de-a lungul anilor și-au schimbat radical retorica, vedeți în noul material de la Cutia Neagră PLUS.

/DOC/ Nicanor Ciochină și-ar fi mințit inclusiv soția după accidentul mortal: Detalii din sentința de peste 100 de pagini
/DOC/ Nicanor Ciochină și-ar fi mințit inclusiv soția după accidentul mortal: Detalii din sentința de peste 100 de pagini
/VIDEO/ Poliția știe unde se ascund Constantinov, Lozovan și Nesterovschi? Cernăuțeanu explică de ce nu se intervine
/VIDEO/ Poliția știe unde se ascund Constantinov, Lozovan și Nesterovschi? Cernăuțeanu explică de ce nu se intervine
/VIDEO/ Ședință de urgență la Tiraspol pe fondul crizei energetice. Igor Grosu: „Trebuie să avem grijă de ei”
/VIDEO/ Ședință de urgență la Tiraspol pe fondul crizei energetice. Igor Grosu: „Trebuie să avem grijă de ei”
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Doliu în lumea muzicii din Republica Moldova: A murit Mihail Secichin - dirijor, pianist și pedagog
Doliu în lumea muzicii din Republica Moldova: A murit Mihail Secichin - dirijor, pianist și pedagog

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1471: Atac masiv și negocieri pe pauză. Putin șantajează Europa, iar Zelenski îl amenință pe Orban

05 martie 2026, ora 23:08

Volodimir Zelenski avertizează că retragerea armatei ucrainene din Donbas nu garantează sfârșitul războiului, aşa cum sugerează Vladimir Putin. Liderul ucrainean a subliniat că țara lui este gata să încerce să negocieze încheierea războiului cu intermediari puternici, dar condițiile trebuie să fie astfel încât „să nu ne bazăm doar pe cuvintele Rusiei”.  Zelenski a a mai anunțat că negocierile de pace trilaterale dintre Ucraina, Rusia și SUA sunt suspendate din cauza războiului din Orient.

Președintele rus, Vladimir Putin, avertizează că Rusia poate întrerupe „chiar acum” livrările de gaze naturale către Europa și să se orienteze către noi „piețe emergente”, pe care le consideră mai promițătoare, relatează Reuters. Totodată, Rusia s-a declarat pregătită să medieze eventuale negocieri de pace între Iran și SUA, în contextul tensiunilor tot mai mari din Orientul Mijlociu, însă Washingtonul consideră că nu are nevoie de intermediari.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a ameninţat joi pe premierul ungar Viktor Orban cu o acţiune militară a Ucrainei împotriva Ungariei dacă aceasta din urmă nu deblochează ajutorul financiar de 90 de miliarde de euro oferit Ucrainei de UE, ajutor blocat prin veto de Orban ca represalii faţă de întârzierea repunerii în funcţiune a secţiunii ucrainene a conductei petroliere Drujba, relatează agenţiile Reuters şi EFE, citate de Agerpres.

UPDATE Rusia şi Ucraina au anunţat joi un schimb a câte 200 de prizonieri de război din fiecare tabără, ca parte a acordurilor încheiate în recentele negocieri de pace desfăşurate la Geneva, relatează agenţia EFE.

UPDATE Speranțele Ucrainei de a accelera procesul de aderare la Uniunea Europeană au primit o lovitură după o reuniune a ambasadorilor statelor membre la Bruxelles, unde mai multe capitale europene au respins o propunere controversată privind așa-numita „extindere inversă”, potrivit unor informații relatate de Politico.

UPDATE Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat, joi, că războiul din Orientul Mijlociu poate fi oprit doar de inițiatorul său, adăugând că Rusia nu este „capabilă” să facă acest lucru. „Războiul care se desfășoară nu este războiul nostru”, a spus Dmitri Peskov, care au subliniat că lupta din Orientul Mijlociu poate fi oprită doar de inițiatorul ei și că Rusia nu este „capabilă” să facă acest lucru. Referindu-se la relațiile bilaterale dintre Moscova și Washington, el a menționat că Rusia se află în „procesul, să spunem, al etapei inițiale de relansare a relațiilor cu Statele Unite”. „Vom proceda treptat, fără grabă, acționând din nou în interesul nostru”, a adăugat Peskov, într-un interviu acordat publicației Vesti, potrivit agenției de știri Baha. 

UPDATE „NATO e nebună! Mai întâi, SUA ucide liderul Iranului și începe un război în Orientul Mijlociu. Apoi, idioții din NATO, conduși de servilul «fiu» al lui Trump, Rutte, se gândesc să invoce Articolul 5. Ce-ar fi să-l nominalizăm pe președintele SUA pentru Premiul Nobel pentru Pace pentru că a început un război major, nu?”, a declarat, joi, fostul președinte rus Dimtri Medvedev, într-un mesaj publicat pe X.

UPDATE Expresii precum „open”, „sale” sau „coffee to go”, frecvent întâlnite pe vitrinele magazinelor sau pe meniurile restaurantelor în limba engleză, vor dispărea din spațiul public din Rusia, ca urmare a unei legi ce a intrat în vigoare pe 1 martie, notează HotNews.

UPDATE Kaja Kallas, șefa politicii externe a UE, a declarat că Iranul „exportă” războiul către cât mai multe țări pentru a provoca haos. Joi, Kallas participă la o reuniune virtuală cu miniștrii de externe ai UE și cu omologii lor din statele din Golf. „În Orientul Mijlociu vedem, de fapt, aceleași drone care atacă Kievul în fiecare zi, iar acum atacă și Orientul Mijlociu”, a spus ea, făcând referire la dronele Shahed furnizate de Iran Rusiei pentru a ataca Ucraina, notează Adevărul.

UPDATE Ayatollahul iranian Abdollah Javadi Amoli a emis o fatwa prin care cere „vărsarea sângelui” președintelui american Donald Trump, după uciderea liderului suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, relatează The Moscow Times. Este a doua fatwa emisă de un ayatollah iranian de la începerea războiului din Orientul Mijlociu. Potrivit Euronews, la 1 martie marele ayatollah Nasser Makarem Shirazi a emis o fatwa în care cheamă la un „război sfânt” împotriva SUA și Israel.

UPDATE Iranul nu a cerut ajutorul Rusiei de când Statele Unite și Israelul au început să lanseze atacuri pe teritoriul țării, a anunțat Kremlinul joi, în contextul în care conflictul din Orientul Mijlociu continuă să se extindă. „În acest caz, nu au existat solicitări din partea Iranului”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de The Moscow Times.

UPDATE Un cetăţean român a fost condamnat joi de un tribunal din regiunea rusă Krasnodar (sudul Rusiei) la 15 ani de închisoare pentru spionaj în favoarea Ucrainei, a anunţat tribunalul rus, citat de Reuters şi AFP.

UPDATE Forțele ruse au atacat Ucraina cu 155 de drone noaptea trecută. Apărarea aeriană ucraineană a reușit să intercepteze 136 dintre ele, deși au fost înregistrate lovituri în opt locuri.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat joi că le va propune țărilor arabe din Orientul Mijlociu un schimb de rachete Patriot vs. drone interceptoare ucrainene.

UPDATE O criză energetică prelungită, provocată de tot mai durul război din Orientul Mijlociu, ar putea oferi o cale de supreviețuire obositei mașinării de război a Rusiei într-un moment când ea dădea semne de criză, relatează The Guadian, citată de Rador.

UPDATE Autoritățile ucrainene au declarat că au descoperit două scheme de fraudă cu combustibil în interiorul armatei, care au dus la o pierdere totală pentru stat de 683.950 de dolari, scrie Kiev Post. Primul caz a avut loc în regiunea sudică Nikolaev între 2022 și 2025, unde oficiali militari ar fi falsificat documente pentru a obține surplus de combustibil și a-l revinde pentru profit, potrivit unui comunicat de presă publicat de Procurorul General. Un alt caz a avut loc în regiunea Jitomir din centrul Ucrainei între 2024 și 2025, în care introducerea incorectă a datelor a dus la includerea unor taxe inutile, despre care Procurorul General a spus că „a dus la transferul nejustificat de 189.226 de dolari” care „ar fi trebuit să fie alocate pentru nevoi de apărare”, scrie Spotmedia.

UPDATE  Ucraina a discutat cu Statele Unite despre posibilitatea amânării următoarei runde de discuţii trilaterale cu Rusia „pentru o perioadă” şi a schimbării locului de întâlnire din cauza conflictului iranian, care se amplifică, a declarat joi preşedintele Volodimir Zelenski, conform agenției de știri Reuters, citate de Agerpres. 

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a descris Iranul ca fiind unul dintre factorii cheie care au permis agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, afirmând că presiunea sporită din partea Israelului și a SUA va reduce capacitatea Teheranului de a contribui la război. „Iranul a fost unul dintre principalii factori care au facilitat efortul de război al Rusiei împotriva Ucrainei, prin intermediul acestor arme de distrugere – aceste drone Shahed. Și faptul că Iranul se confruntă acum cu acest atac total al Israelului și al SUA va degrada, de asemenea, rolul său în războiul dn Ucraina”, a spus Rutte, scrie Spotmedia.

UPDATE Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că nu se poate baza pe declarațiile liderului rus, Vladimir Putin, că războiul se va încheia dacă Ucraina nu va mai fi prezentă în Donbas. „Dintr-un motiv oarecare, în lume, unii au început să creadă cuvintele lui Putin conform cărora dacă Ucraina nu va mai fi în Donbas, războiul se va termina. În pofida tuturor declarațiilor anterioare ale Rusiei, agresiunea s-a intensificat și pur și simplu nu putem avea încredere în partea rusă”, a explicat Zelenski, într-un interviu pentru Rai Italia. „De ce trebuie ca noi ne părăsim pământul pe care îl controlăm? El (Putin – n.r.) nu a reușit să obțină nimic pe câmpul de luptă: nu are forțe. Vrea să îl credem și să plecăm pur şi simplu din teritoriile noastre bine fortificate. Aceste fortificații limitează capacitățile trupelor ruse. Putin înțelege că, dacă ne retragem, își va salva între 300.000 și un milion de soldați, în funcție de intensitatea și durata ofensivei în Donbas. De ce ar trebui să-i credem și să-i facem asemenea cadouri?”, a adăugat Volodimir Zelenski, potrivit Rador.

UPDATE Preşedintele a subliniat că Ucraina este gata să încerce să negocieze încheierea războiului cu intermediari puternici, dar condițiile trebuie să fie astfel încât „să nu ne bazăm doar pe cuvintele Rusiei”. Zelenski a precizat că, dacă Ucraina nu va fi prezentă în Donbas, nu există nicio garanție că Putin nu va continua războiul. „Eu aș spune chiar invers. Este un fapt că el va continua. Nu este, însă, un fapt că va continua imediat”, a adăugat Volodimir Zelenski, scrie Rador.

UPDATE Președintele Volodimir Zelenski a anunţat că a discutat cu secretarul Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei (RNBO), Rustem Umierov, despre comunicarea cu partea americană și a subliniat disponibilitatea Kievului pentru activitate diplomatică trilaterală, imediat ce situația de securitate o va permite, scrie Rador.

UPDATE Gest diplomatic fără precedent în plin război total în Orientul Mijlociu. Ambasadorul Ucrainei în Africa de Sud, Olexander Scherba, a refuzat categoric să semneze în cartea de condoleanțe deschisă pentru ayatollahul Ali Khamenei. Într-o scrisoare extrem de dură, diplomatul a transmis Teheranului că liderul suprem iranian „avea pe mâini sângele a mii de ucraineni”, uciși de dronele Shahed furnizate Rusiei: „Nu pot exprima condoleanțe pentru cineva a cărui moarte nu o jelesc”, a spus acesta, potrivit Libertatea.

UPDATE Ucraina s-ar putea confrunta cu o penurie de rachete de apărare aeriană Patriot fabricate în SUA, deoarece Washingtonul se concentrează pe conflictul cu Iranul, în timp ce Rusia nu dă semne că își va reduce atacurile asupra orașelor ucrainene, scrie Reuters. De când au început atacurile americane și israeliene asupra Iranului, sâmbătă, 28 februarie, Teheranul a lansat sute de rachete balistice și drone împotriva statelor din Golf. Majoritatea au fost interceptate, inclusiv cu rachete Patriot PAC-3 – aceleași interceptoare de care depinde Kievul pentru a proteja siturile energetice cheie și instalațiile militare de atacurile balistice rusești. Lockheed Martin produce în prezent aproximativ 600 de rachete PAC-3 pe an, o cifră care deja nu este suficientă pentru a acoperi cererea din partea SUA și a partenerilor săi din Golf, darămite din partea Ucrainei, a declarat Serhii Kuzan, șeful Centrului Ucrainean de Securitate și Cooperare cu sediul la Kiev, scrie Spotmedia.

UPDATE Expertul ucrainean în tehnologie militară, Serhii „Flash” Beskrestnov, a dezvăluit că forțele ruse au început să implementeze drone kamikaze Shahed (Geran) cu motor cu reacție pe linia frontului. Aceste noi modele, cunoscute sub numele de Geran-3, reduc drastic „fereastra de reacție” a apărării ucrainene. Spre deosebire de modelele anterioare cu elice, care erau lente și zgomotoase, noile variante sunt rapide și mult mai rezistente la sistemele de război electronic (EW) datorită antenelor adaptive de tip „Comet”. Beskrestnov subliniază că Rusia nu mai folosește Shahed-urile doar pentru atacuri strategice asupra orașelor, ci le trimite acum la adâncimi de maximum 20 km în spatele frontului. Multe dintre aceste unități sunt controlate direct de operatori prin legături radio/satelit, permițându-le să vâneze ținte dinamice (echipamente militare, depozite de muniție) chiar pe câmpul de luptă.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina și partenerii săi din Orientul Mijlociu cooperează pentru a se asigura că personalul militar ucrainean va fi pe teren, relatează Ukrainska Pravda. „Iranul a folosit deja peste 800 de rachete de diferite tipuri și peste 1.400 de drone de atac în ultimele zile”, a precizat șeful statului ucrainean. În acest context, Zelenski a reiterat că Ucraina poate ajuta la doborârea dronelor iraniene. „Ucraina poate ajuta la protejarea vieților și la stabilizarea situației. Partenerii noștri ne contactează în acest sens. Am dat instrucțiuni să prezentăm opțiuni de sprijin țărilor relevante și să oferim asistență într-un mod care să nu slăbească propria noastră apărare aici, în Ucraina”, a subliniat președintele ucrainean. „Armata noastră are capacitățile necesare. Experții ucraineni vor lucra pe teren, iar echipele negociază deja acest lucru. Suntem pregătiți să ajutăm la protejarea vieților, să protejăm civilii și să sprijinim eforturi reale de stabilizare a situației și, în special, de restabilire a unei navigații sigure în regiune”, a mai declarat Zelenski, scrie Libertatea.

UPDATE Rusia a reluat redirecționarea unor transporturi de țiței către India, după ce tensiunile din Orientul Mijlociu au crescut brusc, iar rutele maritime din Golf au devenit tot mai riscante. Datele de urmărire a navelor arată că cel puțin două petroliere încărcate cu țiței rusesc, care indicau inițial destinații în Asia de Est, se îndreaptă acum spre porturi indiene, semn că New Delhi devine „din ce în ce mai dispusă” să accepte aceste volume, relatează Bloomberg.

UPDATE O navă sub pavilionul Panama a fost avariată miercuri seara într-un atac rus cu dronă în timp ce părăsea portul Ciornomorsk, în regiunea Odesa, iar membri ai echipajului au fost răniţi, anunţă joi autorităţile ucrainene, relatează AFP.  „Un atac cu dronă a lovit o navă civilă care naviga sub pavilion panamez în Marea Neagră. Nava transporta porumb. Mai mulți membri ai echipajului au fost răniți în atac”, a declarat Oleg Kiper, șeful Administrației Militare a regiunii Odesa, pe Telegram. El a adăugat că cei răniți au primit îngrijiri medicale, iar echipajul a fost evacuat.

UPDATE Forțele ruse au lansat mai multe drone în sudul regiunii Odesa, noaptea trecută. „Un incendiu a izbucnit la o stațiune de vacanță dezafectată. Incendiul a cuprins câteva clădiri din lemn. O clădire cu patru etaje din apropiere a fost parțial avariată. Mai multe mașini au fost, de asemenea, avariate”, a spus Oleg Kiper, șeful Administrației Militare a regiunii. El a adăugat că incendiile au fost stinse și nu sunt victime, scrie Spotmedia.

UPDATE Vladimir Putin acuză Ucraina că a scufundat o navă rusească cu 61.000 de tone de gaze în largul Libiei. Petrolierul Arctic Metagaz s-a scufundat după o explozie provocată de drone maritime. Putin avertizează că ar putea opri livrările de gaze către Europa ca răspuns la atac, scrie Cotidianul.

UPDATE Liderul rus Vladimir Putin susține că poate opri „chiar acum” livrările de gaze către Europa pentru a se orienta către „pieţe emergente”, pe care le consideră mai promițătoare după declanșarea operațiunii americano-israeliene „Epic Fury” împotriva regimului din Iran, relatează Reuters și The Kyiv Independent. Comisia Europeană (CE) urmează să prezinte pe 15 aprilie o propunere legislativă în vederea interzicerii definitive a importurilor de petrol din Rusia, după ce Uniunea Europeană a aprobat pe 26 ianuarie o interdicție generală asupra importurilor de gaze din Rusia.

UPDATE SUA și Ucraina au început negocierile pentru furnizarea de interceptori care pot contracara atacurile cu drone iraniene Shahed, indică surse din industria de armament ucraineană. Un alt guvern din Golful Persic discută cu Kievul despre furnizarea acestora, costul lor fiind mult mai mic decât al rachetelor Patriot.

UPDATE Pentagonul și cel puțin un guvern din Golf sunt în negocieri pentru achiziționarea de interceptori fabricați în Ucraina pentru a respinge atacurile dronelor iraniene, potrivit unor date din industria ucraineană, citate de Financial Times.

UPDATE Federația Rusă este dispusă să medieze conflictul din Orientul Mijlociu, în cadrul unor posibile negocieri de pace între SUA și Iran. Anunțul a fost făcut joi, 5 martie, de către reprezentantul permanent al Moscovei pe lângă organizațiile internaționale de la Viena, Mihail Ulianov. Oferta Moscovei vine după ce China a anunțat deja că va trimite un emisar special în regiune.

UPDATE Premierul slovac Robert Fico susţine că deține imagini din satelit care ar demonstra că conducta de petrol Drujba nu e avariată, contrazicând afirmațiile ucrainenilor. „Cu excepția unui rezervor mic, ruta principală a conductei Drujba nu este avariată. Deci președintele Zelenski minte în mod demonstrabil”, a afirmat Fico, citat de Kiev Independent. Liderul slovac nu a putut prezenta imaginile presei, susținând că acestea sunt clasificate. Conducta, care trece prin Ucraina și transporta petrol către Slovacia și Ungaria, a fost oprită în ianuarie, după ce Kievul a susținut că a fost avariată într-un atac rusesc. Oficialii slovaci și maghiari sunt considerați cei mai apropiați aliați ai Kremlinului din UE, scrie Spotmedia.

/VIDEO/ Primele drumuri din Moldova care intră în reparație capitală: Ar putea fi finalizate în 2026
/VIDEO/ Primele drumuri din Moldova care intră în reparație capitală: Ar putea fi finalizate în 2026
/VIDEO/ Poliția știe unde se ascund Constantinov, Lozovan și Nesterovschi? Cernăuțeanu explică de ce nu se intervine
/VIDEO/ Poliția știe unde se ascund Constantinov, Lozovan și Nesterovschi? Cernăuțeanu explică de ce nu se intervine
Primul mesaj oficial de la Chișinău. Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului: „Facem apel la reținere”
Primul mesaj oficial de la Chișinău. Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului: „Facem apel la reținere”
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
/VIDEO/ „Șoc energetic”: Războiul din Orient scumpește carburanții în Moldova. Prețul la gaz la fel ar putea crește
/VIDEO/ „Șoc energetic”: Războiul din Orient scumpește carburanții în Moldova. Prețul la gaz la fel ar putea crește

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.