Oleg Reabciuk a fost ales, pentru al treilea an consecutiv, cel mai bun fotbalist moldovean. Fundașul echipei Olympiacos a luat 81 de puncte și i-a întrecut pe Vadim Rață și Ion Nicolaescu.
Dumitru Celeadnic de la Sheriff a devenit cel mai bun portar, Stjepan Radeljic de la Sheriff - cel mai bun apărător, Alexandru Dedov de la Zimbru - cel mai bun mijlocaș, iar Rasheed Akanbi de la Sheriff - cel mai bun atacant.
Cel mai bun antrenor a fost desemnat Lilian Popescu. Tehnicianul de la Zimbru a fost urmat în top de selecționerii Sergiu Cleșcenco și Ștefan Stoica.
Fotbalista anului a devenit Iuliana Colnic de la formația CS Noroc Nimoreni.
Pentru a alege cei mai buni fotbaliști și antrenori, Federația Moldovenească de Fotbal (FMF) a înaintat anchete cluburilor și experților de fotbal.
Pentru prima dată desemnarea celui mai bun fotbalist moldovean al anului a avut loc în anul 1992, la inițiativa cunoscutului jurnalist și impresar de fotbal, Arcadie Zaporojanu, pe atunci redactor-şef al ziarului Fotbal Hebdo. După desfiinţarea ziarului Fotbal Hebdo, la sfârşitul anului 1999, ancheta și organizarea Galelor sunt continuate de Federaţia Moldovenescă de Fotbal.