Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski propune ca formatul Platformei Crimeei să fie un început și pentru alte platforme umanitare și diplomatice care să contribuie la dezocuparea altor teritorii care au fost cândva ocupate de forțele armate ruse. Liderul de la Kiev a făcut referire la regiunea transnistreană și regiunea separatistă Abhazia.
Potrivit UNIAN, președintele Ucrainei a declarat acest lucru în cadrul unui discurs la sesiunea Primului Summit Parlamentar al Platformei Internaționale a Crimeei, care are loc la Zagreb.
Zelenski a relatat că nu va fi ușor să întoarcă Crimeea după ani de ocupație, dar datorită cooperării Ucrainei și a țărilor partenere, acest lucru poate fi asigurat și situația poate fi complet schimbată. Președintele ucrainean a precizat că cooperarea între statele lumii la un nivel maxim ar trebui menținută și după restabilirea integrității teritoriale ale Ucrainei.
„Pe teritoriul Crimeei, ocupanții nu numai că au comis mii de crime. Din 2014, Crimeea este singura parte a Europei în care continuă epurările de facto pe motive religioase și etnice. Și, de asemenea, militarizarea constantă a Crimeei de către Rusia, distrugerea natura Crimeea de către ocupanți, lipsa totală a drepturilor de proprietate și jaful Crimeei în interesul invadatorilor”, a subliniat Zelenski.
Potrivit liderului de la Kiev, acum Ucraina are nevoie de trei lucruri pentru a sprijini restabilirea integrității teritoriale: militar, financiar și sancțiuni.
„Mai târziu, când ajungem la granițele noastre legale de stat și ne întoarcem, inclusiv Crimeea, avem nevoie de experiența dumneavoastră - sigură, politică, juridică, economică, socială, infrastructurală, pentru a reveni o viață plină în Crimeea după ani de ocupație. Cooperarea noastră trebuie să fie menținute la maximum și după restabilirea integrității noastre teritoriale”, a spus Zelenski.
Biroul politici de Reintegrare din țara noastră a declarat pentru TV8 că în data de 19 decembrie 2018 a fost semnat Memorandumul de înțelegere și cooperare reciprocă între Biroul politici de reintegrare al Cancelariei de Stat a Republicii Moldova, Oficiul Ministrului de Stat al Georgiei pentru reconciliere și egalitate civică și Ministerul pentru teritoriile temporar ocupate și persoanelor intern strămutate al Ucrainei.
„Acest document a fost semnat de oficiali guvernamentali în format trilateral și prevede posibilitatea efectuării schimbului de experiență în politicile de reintegrare a teritoriilor aflate în afara controlului efectiv din partea autorităților constituționale, menținerii unei cooperări regionale aprofundate, acordării sprijinului reciproc, organizării evenimentelor și activităților comune. În lumina prevederilor acestui memorandum Biroul a fost implicat în diverse activități de schimb de bune practici și de informare cu colegii din instituțiile omoloage de la Kiev și Tbilisi”, notează reprezentanții Biroului politici de Reintegrare.
Amintim că, în perioada 24-25 octombrie la Zagreb are loc Summitul parlamentar „Platforma Internațională Crimeea”. Președintele Parlamentului, Igor Grosu participă la acest Summit. Spicherul va susține un discurs și va avea mai multe întrevederi cu omologii săi prezenți la eveniment.

































































