Numărul persoanelor cu viroze este în creștere de la o săptămână la alta, în municipiul Chișinău. Potrivit șefului Direcției Sănătate, săptămâna trecută, au fost raportate peste trei mii de cazuri de îmbolnăvire, în special, la copii.
Este de aproape două ori mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut, arată datele statistice. Între timp, medicii îndeamnă oamenii să se vaccineze și contra gripei, pentru a fi mai protejați în sezonul rece. Serul este disponibil în toate policlinicile din oraș.
Astăzi, la Centrul Medicilor de Familie nr. 3 din sectorul Botanica, pe coridoare se puteau vedea zeci de copii. Unii cu febră, alții - cu tuse. Sunt simptomele unei viroze sezoniere sau gripe, spun medicii:
„- Nu scăpăm, pentru că mergem la grădiniță, la școală.
- Ce simptome au copiii?
- Ca de obicei: nas înfundat, gâtul puțin roșu. Febră mai rar”.
Și această mămică aștepta în hol cu doi copii, ambii cu febră, spune ea. În ultima perioadă, numărul adresărilor la medic este în creștere susțin responsabilii de la Direcția municipală Sănătate.
Mai exact, săptămâna trecută au fost raportate puțin peste 3000 de cazuri de infecții virale ale căilor respiratorii. Cu aproape 200 de persoane mai mult decât săptămâna anterioară.
„- Noi așteptăm să fim primiți, dar sunt mulți oameni. Azi e ziua de primire a maturilor. Scrieți, vă rog, la urgență”.
„- Simptomele unei infecții respiratorii și a unei gripe sunt asemănătoare. Poate să fie rinoree, lacrimație, fotofobia, pofta de mâncare scăzută, disconfort în gât. Poate să fie tuse. Doar că, uneori, la gripă sunt niște simptome mai pronunțate”, a menționat șefa secției, Ludmila Dubina.
Odată ce o persoană are aceste simptome, trebuie să se adreseze la medicul de familie pentru a primi tratament.
Totuși, îmbolnăvirea cu gripa sezonieră se poate evita, dacă îți administrezi la timp vaccinul antigripal. Astăzi, la policlinică, au fost cel puțin 10 oameni care s-au imunizat:
„ - Antigripal, da. Acum mă duc la medic să întreb, dacă sănătatea îmi permite să mă vaccinez sau nu. Avem multe boli, cardiovasculare și diabet zaharat. La vârsta asta multe boli sunt”.
Potrivit șefului Direcției Sănătate, în acest sezon rece, la policlinici au fost distribuite 47.800 de doze de vaccin antigripal. Dintre care 57 la sută deja a fost administrat doritorilor. Între timp, săptămâna trecută, în Chișinău, au fost înregistrate și 10 cazuri noi de tuberculoză.
„ - Din acești 10 pacienți, 9 au fost internați, iar unul primește tratament la domiciliu. Atenționez populația că, în momentul în care are simptome specifice precum tuse neclare de două sau trei săptămâni, slăbiciuni, să se adreseze la medicul de familie”, a declarat șeful Direcției Sănătate, Boris Gîlca.
Într-un răspuns pentru TV8, Boris Gîlca a declarat că, în aceeași perioadă a anului trecut, numărul pacienților cu viroză era mai mic. Mai exact, în perioada 21-27 noiembrie 2021, la medic s-au adresat cu aproximativ cu 1200 mai puțini oameni decât acum. Cei mai afectați sunt copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 14 ani. Din numărul total de 3040 de cazuri, 80 au fost spitalizați pentru îngrijiri medicale.